Deprem sonrası erken dönemde izole edilen shigella cinsi bakterilerin ampisilin direncinin genetik kökeni
The genetic origin of ampicill resistance of bacteria of the shigella generation isolated in the early post-earthquake period
  1. Tez No: 746146
  2. Yazar: GÜLÇİN GÖYMEN GACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALUK VAHABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Shigella türleri, düşük dozda enfektif olma özelliği taşıyan gram negatif bakterilerdir. Grup 2b'de yer alan hem penisilin hem sefalosporinleri hidrolize eden klavülonik asite duyarlı TEM-1 ve SHV-1 Shigella türleri arasında en çok görünen b-laktamazlardır.Yaptığımız çalışmada deprem sonrası erken dönemde izole ettiğimiz Shigella izolatlarının 32'sinde ampisilin direnci saptandı. Otuziki suşta Escherichia coli J-53-2 ile transkonjugat elde edildi. İzoelektrik fokusing ile 27 suşun izoelektrik noktaları saptandı. Onsekiz suşta pI:7.4 olan fakat SHV ile amplifiye olmayan bir enzim, 3 suşta beraberinde pI:8.5 olan başka bir enzim görüldü. Bunlardan 8 suşta pI:5.4 olan ve TEM-1 kontrol ile benzer izoelektrik noktası olan bir enzim daha saptandı. Bu suşlarda PCR ile bu enzimin TEM-1 olduğu doğrulandı. Ayrıca iki izolatta pI:7.6 yani SHV-1 ile benzer izoelektrik noktası olan bir enzim saptandı ancak bunlardan sadece birisi PCR ile sHV-1 olarak doğrulandı. Bu çalışma yöremizde Shigella izolatlarının yüksek düzeyde ampisilin dirençli olduklarını ve bu direncin genetik kökeninin nakledilebilir elemanlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Shigella species are gram-negative bacteria that are infective at low doses. TEM-1 and SHV-1, which are sensitive to clavulonic acid and hydrolyze both penicillin and cephalosporins in group 2b, are the most common b-lactamases among Shigella species. Transconjugate was obtained with Escherichia coli J-53-2 in thirty-two strains. Isoelectric points of 27 strains were determined by isoelectric focusing. An enzyme with pI:7.4 but not amplified by SHV was seen in eighteen strains, and another enzyme with pI:8.5 was seen in 3 strains. Another enzyme with a pI: 5.4 and a similar isoelectric point with the TEM-1 control was detected in 8 of these strains. In these strains, this enzyme was confirmed to be TEM-1 by PCR. In addition, an enzyme with pI:7.6, that is, an isoelectric point similar to SHV-1, was detected in two isolates, but only one of them was confirmed as sHV-1 by PCR. This study shows that Shigella isolates are highly resistant to ampicillin in our region and that the genetic origin of this resistance is inheritable elements.