Stabil ve akut alevlenme dönemindeki KOAH olgularının eozinofilik ve eozinofilik olmayan fenotip ayrımına göre inflamatuar belirteçlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of inflammatory markers of stable and acute exacerbation COPD cases according to eosinophilic and non-eosinophilic phenotype distinction
- Tez No: 746162
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN ERGİNEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), hava akımı kısıtlanması ve solunumsal semptomlar ile karakterize, yaygın, önlenebilir, tedavi edilebilir kronik inflamasyon ile seyreden bir hastalıktır. Bu tez çalışmasının amacı eozinofilik ve eozinofilik olmayan KOAH fenotipleri arasında inflamatuar belirteçleri karşılaştırmak, fenotip önemini belirlemek ve ileri dönemlerde yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. Bu çalışmaya GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) 2021 klavuzuna göre tanı alan ve belirlenen dışlanma kriterlerine uyan 178 stabil, 193 akut dönem KOAH olgusu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease characterized by widespread, preventable, treatable chronic inflammation characterized by airflow limitation and respiratory symptoms. The aim of this thesis study is to compare inflammatory markers between eosinophilic and non- eosinophilic COPD phenotypes, to determine the importance of phenotype and to shed light on future studies. In this study, 178 stable, 193 acute stage COPD cases diagnosed according to the GOLD 2021 (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) guideline and meeting the exclusion criteria were included.