Gölyanı obası'nın (Giresun-Yağlıdere) ekoturizm potansiyeli
Ecotourizm potential of golyani oba (Gi̇resun-Yağlidere)
- Tez No: 746170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya nüfusu artmaktadır. Bu nüfusun yarıdan çoğu şehirlerde yaşamaktadır. Şehirli nüfusun kırsal alanlara olan talebi yeni turizm türlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ekoturizm'de bunlardan biridir. Ekoturizmde doğal çevre ve yerel kültürü korumak, tanımak, kalkınmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Kırsal alanların kalkındırılması kapsamında araç olarak görülmektedir. Bu kapsamda ülkemizde ekoturizm açısından potansiyel arz eden kırsal alanların belirlenmesi ve pazara sunulması çabaları artmıştır. Yüksek Lisans Tezi olan bu çalışmada Giresun ili, Yağlıdere ilçesi, Yeşilpınar Köyü sınırları içerisinde kalan Gölyanı Obası'nın ekoturizm potansiyeli araştırılmıştır. Önce doğal ve beşeri çevre özelliklerine yer verilmiştir. Daha sonra Gülez yöntemi ile sahanın rekreasyon potansiyel değeri hesaplanmıştır. Gölyanı Obası'nın“Düşük”rekreasyon potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Çevresine göre“peyzaj değeri”açısından oldukça avantajlı olduğu belirlenmiştir.“İklim”,“ulaşılabilirlik”ve“rekreaktif kolaylık”açısından dezavantajlı pozisyonda olduğu tespit edilmiştir. Yatırımlarla dezavantajların bir kısmının giderilebileceği; rekreasyon değerinin“yüksek”kategorisine çıkabileceği belirlenmiştir. SWOT analizi yapılmış, en güçlü yanının doğal çevre özellikleri, yaşam tarzı ve kırsal mimarisi olduğu belirtilmiştir. Ekoturizm kapsamında Gölyanı Obası'ının treking, atlı doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet safari, yaban hayatı gözlemciliği aktivteleri için uygun olduğu ileri sürülmüştür. Sahada önem arz eden bitki ve hayvan türleri olduğu belirlenmiştir. Kitle turizmi tavsiye edilmemiştir. Ekoturizm yerine çiftlik turizmi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world population is increasing. More than half of this population lives in cities. The demand of the urban population to rural areas has led to the emergence of new types of tourism. Ecotourism is one of them. The aim of ecotourism is to protect, recognize and contribute to the development of the natural environment and local culture. Efforts to identify and market potential places in terms of ecotourism in our country have increased. In this study, which is a Master's Thesis, the ecotourism potential of Gölyani Obası, which is located within the borders of Yeşilpınar Village, Yağdere district, Giresun province was investigated. First, natural and human environmental features are included. Then, the recreational potential value of the field was calculated with the Gülez method. It has been observed that Gölyani Obası has“Low”recreation potential. It has been determined that it is quite advantageous in terms of“landscape value”compared to its surroundings. It has been determined that it is in a disadvantageous position in terms of“climate”,“accessibility”and“recreative convenience”. Some of the disadvantages can be eliminated with investments; It has been determined that the recreational value may rise to the“high”category. A SWOT analysis was made and it was stated that the strongest aspect was natural environmental features, lifestyle and rural architecture. It has been suggested that Gölyani Obası is suitable for trekking, horseback riding, photo safari, bicycle safari, wildlife watching activities. It has been determined that there are important plant and animal species in the field. Mass tourism is not recommended. Agrotourism has been proposed instead of ecotourism.