Motion control of a vehicle using brain waves and an arduino based automated system
- Tez No: 746173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Elektroensefalografi (EEG) alanındaki gelişme ve büyüme ve insan beyin dalgalarının elektriksel aktivitesinin ölçülmesi, fizyolojik psikolojinin yanı sıra bilişsel bilimler ve sinirbilimlerde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu cihazlar, hastanın elektriksel kayıtlarını almak ve durumu teşhis etmek için beyne çok sayıda elektrot yerleştirildiği klinik ortamlarda kullanılır. Beyin dalgalarını daha kolay ve daha ucuz bir şekilde ölçme imkanı sağlayan taşınabilir bir EEG cihazı yapmak için son yıllarda EEG cihazlarına çok ilgi duyulmuştur. Mevcut araştırma, taşınabilir EEG cihazlarını hafıza geliştirme, görüntüleme araçları, cihaz kontrolü vb. gibi birçok uygulama ve alanda sunmaktadır. Taşınabilir EEG cihazlarının avantajı, kullanım kolaylığına ek olarak taşımasının da kolay olmasıdır. Bu tezde taşınabilir bir EEG cihazı olan MindWave Mobile (MWM) kullanılmıştır. NeuroSky Company'den MWM cihazına bağlanan ve ondan sinyal alan ve aynı uygulamaya bağlı ve arabaya kurulu ve Arduino'ya bağlı HC-06 Bluetooth ünitesine ileten bir Android uygulaması aracılığıyla arabayı kontrol etmek için kullanıldı. Bu cihazlar, sinyali arabanın motorlarına iletmek ve beyin dalgaları ve göz kırpmaları kullanarak onları hareket ettirmek için birlikte çalışır.
Özet (Çeviri)
The development and growth in the field of Electroencephalography (EEG) and the measurement of electrical activity of human brain waves has become widely used in cognitive sciences and neurosciences in addition to physiological psychology. These devices are used in clinical settings where a lot of electrodes are placed on the brain in order to obtain electrical recordings of the patient and diagnose the condition. There has been a lot of interest in EEG devices in the past years to make a portable EEG device which in turn provides the possibility to measure brain waves in an easier and cheaper way. The current research presents portable EEG devices in many applications and fields such as memory improvement, imaging tools, device control, etc. The advantage of portable EEG devices is that they are easy to carry in addition to ease of use. In this thesis, a portable EEG device, MindWave Mobile (MWM). from NeuroSky Company, was used to control the car through an Android application that connects the MWM device and receives signals from it and transmits it to the HC-06 Bluetooth unit connected to the same application and installed on the car and connected to the Arduino. These devices work together to deliver the signal to the car's engines and move them using brain waves and eye blinks.