Trombolitik tedavi alan akut iskemik inmeli hastalarda klinik nörolojik dalgalanmaların nedenleri ve sonlanım üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the causes of clinical neurological fluctuations and their effects on outcome in patients with acute ischemic stroke receiving thrombolytic treatment
  1. Tez No: 746183
  2. Yazar: GİZEM ÇİFTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İskemik inmenin erken evrelerinde nörolojik muayenede dalgalanmalar yaygın olup, ilk 24 saat içinde hastaların yaklaşık %15'inde stabil olmayan bir seyir izlenmektedir. Bu çalışmada amacımız tedavi öncesinde ve sonrasındaki dönemde izlenen bu nörolojik dalgalanmaların altında yatan nedenlerin belirlenmesi, mekanizmalarının anlaşılması ve klinik sonlanıma etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya 01.12.2019-31.07.2021 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne akut iskemik inme tanısı ile başvurarak intravenöz r-tPA tedavisi uygulanan 189 erişkin hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 72.3 olup; hastaların 92'si (48.7%) kadın, 97'si (%51,3) erkekti. 189 hastanın 32'sinde (%16,9) nörolojik durumda dalgalanma izlenmiş olup, bu dalgalanmaların %37,5'i tedavi öncesi, %81,3'ü tedavi sonrası ilk 24 saat içinde, %12,5'u tedavi sonrası 24-48 saatlik takipte gözlendi. Tüm hastalarda uygun nörogörüntüleme yöntemleri ve diğer tanısal tetkikler kullanılarak inme etiyolojisi belirlendi. Nörolojik dalgalanmalar ve inme etiyolojisi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Trombolitik öncesi dalgalanma gösteren hastaların, göstermeyenlere kıyasla daha genç olduğu ve daha iyi klinik sonlanıma sahip olduğu bulundu. Tedavi sonrası 24-48 saat içinde dalgalanma izlenen hastaların tümünde (istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte) kötü prognoz izlendi. Çalışmanın sonucunda akut iskemik inme hastasında görülen fluktuasyonların nedenlerinin heterojen olduğu sonucuna varılmıştır. Her bir bireye yönelik spesifik araştırmalar düzenlenerek altta yatan mekanizmalar belirlenmeli ve olası kötü gidişatın önüne geçmeye yönelik stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Fluctuations in neurological examination are common in the early stages of ischemic stroke, and an unstable course is observed in approximately 15% of patients within the first 24 hours. Our aim in this study is to determine the underlying causes of these neurological fluctuations observed before and after treatment, to understand their mechanisms and to determine their effects on clinical outcome. The study included 189 adult patients who were admitted to Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital with the diagnosis of acute ischemic stroke and were treated with intravenous r-tPA between 01.12.2019 and 31.07.2021. The mean age of the patients was 72.3; 92 (48.7%) of the patients were female and 97 (51.3%) were male. Fluctuations in neurologic status were observed in 32 (16.9%) of 189 patients; 37.5% of these fluctuations were observed before treatment, 81.3% within the first 24 hours after treatment, and 12.5% in 24-48 hours after treatment. The etiology of stroke was determined in all patients using appropriate neuroimaging methods and other diagnostic tests. No significant relationship was found between neurological fluctuations and stroke etiology. Patients who showed pre-thrombolytic fluctuations were found to be younger and had better clinical outcomes compared to those who did not. Poor prognosis was observed (although not statistically significant) in all patients with fluctuations within 24-48 hours after treatment. As a result of the study, it was concluded that the causes of fluctuations seen in acute ischemic stroke patients are heterogeneous. The underlying mechanisms should be determined by conducting specific studies for each individual, and strategies should be developed to prevent possible adverse events.