Ebelerin gebelik öncesi, gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme etki eden hormonlar hakkında bilgi ve farkındalık düzeyinin belirlenmesi (Kastamonu ili)
Evaluation of midwives knowledge and awareness levels about hormones affectting pre-pregnancy, pregnancy, birth and postpartum and postpartum periods (Kastamonu province)
  1. Tez No: 746221
  2. Yazar: FATMA CANAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA ÇENESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Ebelik, Biochemistry, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ebelerin gebelik öncesi, gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemlerine etki eden hormonlar hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem ve Metod: Araştırmaya Nisan 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında Kastamonu ili ve ilçelerinde Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde 59'u hemşire pozisyonunda çalışan 150 ebe araştırmaya dahil edilmiştir.Çalışmada ebelerin gebelik öncesi, gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemlere etki eden hormonlar hakkında bilgi düzeyinin ölçülmesi amacıyla araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmanın veri toplama aracı iki bölümden oluşmuştur. Birinci kısım çalışma grubunun demografik özellikleri, ikinci kısım 'Hormonlar Bilgi Testi' kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda, çalışmaya katılan ebelerin yaş ortalaması 33,81 ± 8,25 olduğu, çalışmaya katılan ebelerin mesleki deneyim sürelerinin ortalamasının 12,17 ± 8,89 olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan ebelerin medeni durumlarına bakıldığında evli ebe oranı %65,1, bekar ebe oranı ise %34,9'dur. Çalışmaya katılan ebelerin eğitim durumuna bakıldığında, lise mezunu ebe oranı %4, ön lisans mezunu ebe oranı %24,7, lisans mezunu ebe oranı %61,3, yüksek lisans-doktora mezunu ebe oranı ise %10'dur. Çalışmaya katıların ebelerin, çalıştıkları klinikteki pozisyonlarına bakıldığında %60,7'si ebe pozisyonunda çalıştırılırken, %39,3'ü klinikte hemşire sayısının yetersizliğinden dolayı hemşire pozisyonunda çalıştırılmaktadır. Çalışılan polikliniklerin çoğunluk oranına göre şu şekilde ifade edilebilir; doğumhanede çalışan ebe oranı %55,4, covid biriminde çalışan ebe oranı %22,3, acil biriminde çalışan ebe oranı %16,9 ve diğer birimlerde ( Toplum Sağlığı Merkezi, enfeksiyon birimi, Genel Yoğun Bakım, Aile Sağlığı Merkezi, hemodiyaliz) çalışan ebe oranı ise, %5,4'tür.
Özet (Çeviri)
Aim:It is to determine the level of knowledge and awareness of midwives about hormones affecting pre-pregnancy, pregnancy, birth and postpartum periods. Metarial and method: Between April 2021 and June 2021, 150 midwives, 59 of whom worked as nurses in hospitals affiliated to the Ministry of Health in Kastamonu province and its districts, were included in the study. In the study, the general screening model, which is one of the quantitative research methods, was used in order to measure the knowledge level of midwives about hormones affecting pre-pregnancy, pregnancy, birth and postpartum periods. The data collection tool of the research consisted of two parts. The demographic characteristics of the study group were used in the first part, and the 'Hormones Knowledge Test' in the second part. Result: In our study, it was determined that the average age of the midwives participating in the study was 33.81 ± 8.25, and the average of the professional experience of the midwives participating in the study was 12.17 ± 8.89. Considering the marital status of the midwives participating in the study, the rate of married midwives is %65.1, and the rate of single midwives is %34.9. Considering the education level of the midwives who participated in the study, the rate of midwives with high school graduates is %4, the rate of midwives with associate degrees is %27.4, the rate of midwives with undergraduate degrees is %61.3 and the rate of midwives with graduate-doctorate degrees is % 10. Considering the positions of the midwives participating in the study in the clinic they work, %60.7 are employed in the midwife position, while %39.3 are employed in the nurse position due to the insufficient number of nurses in the clinic. According to the majority of the polyclinics studied, it can be expressed as follows; The rate of midwives working in the delivery room is %55.4, the rate of midwives working in the covid unit is %22.3, the rate of midwives working in the emergency unit is %16.9, and the rate of midwives working in other units (Community Health Center, infection unit, General Intensive Care, Family Health Center, hemodialysis) the midwife rate is %5.4. The demographic characteristics of the midwives participating in the study were determined in this way.