Muhammed b. Muhtar eş – Şankıti'nin düşüncesinde din toplum ve siyaset
Muhammed b. Muhtar eş–Religion society and politics in shankity'sthought
- Tez No: 746237
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EVKURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Şankıti'nin İslam Medeniyetinde Anayasal Kriz/Büyük Fitneden Arap Baharına isimli eserinden hareketle İslam Medeniyetinin içerisinde bulunduğu Anayasal Krizin ne olduğunu, bu durumun nedenlerini ve sunulan çözüm önerilerini incelemeye çalıştık. Çalışmamız Giriş kısmı hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun günümüzdeki önemine değinerek İslam siyasal değerleri açısından ele alınmasının gereğini vurguladık. İslam siyasal tarihinin ilk dönem olaylarını inceleme altına aldığımız birinci bölümde Hz. Muhammed'in vefatıyla başlayan ve Cemaat Yılı olarak adlandırılan uzlaşmalarla son bulan süreçteki siyasal yaşanmışlıkları, Anayasal Kriz kavramının anlaşılabilmesi için olduğu şekliyle ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın ikinci bölümünde, hicretin birinci asrında tecrübe edilen siyasi olayların Müslümanların inanç sahasına nasıl taştığını ve siyaset ile itikat arasındaki ilişkiyi gözler önüne sermeyi amaçladık. Çalışmamızın üçüncü bölümünü ise günümüze kadar taşınan siyasi ve itikadi problemlerin küllerinden kurtularak mevcut siyasal krizin çözümü noktasında Şankıti'nin önerilerini incelemeye ayırdık.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to examine the Constitutional Crisis in Civilization, the reasons for this situation, and the proposed solutions based on Shankity's work entitled Constitutional Crisis in Islamic Civilization/From the Great Sedition to the Arab Spring. Our study consists of three parts except for the introduction part. In the introduction, we emphasized the importance of the subject today and the need for it to be handled in terms of Islamic political values. In the first part, we examine the events of the first period of Islamic political history, Hz. Muhammed (as) will appear. We have tried to present the political experiences in the process that began with the death of the Prophet and ended with the compromises called the Year of the Congregation as it is to understand the concept of Constitutional Crisis. In the second part, we aimed to reveal how the political events experienced in the first century of the hijrah Decayed into the field of faith of Muslims and the relationship between politics and loyalty. The third part was devoted to studying proposals of Shankiti at the point of solving the current political crisis by getting rid of the ashes of the political and religious problems that have been carried to the present day.