Polietereterketon ve farklı monolitik kron materyallerinin renk ve yüzey pürüzlülüğü değişimlerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of color and surface roughness changes of polyetheretherketone and different monolithic crown
  1. Tez No: 746236
  2. Yazar: EMİNE HÜLYA DEMİR SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, polietereterketon (PEEK), monolitik zirkonya (ZR) ve nano hibrit seramik (HC) materyaller üzerinde 5 farklı içecek ve 3 farklı gıda taklit sıvılarının renk stabilitesi ve yüzey pürüzlülüğü etkilerini değerlendirmektir. Çalışma kapsamında, her üç materyalden 10 mm x 12 mm x 1,5 mm boyutlarında 240 adet örnek üretildi. Her örnek grubunun (n=10) bir yüzeyi üretici firmanın tavsiyesi doğrultusunda standart bir uygulamayla polisajlandı. Örnekler ultrasonik temizleyicide temizlendi ve kurutuldu. Örneklerin polisajlı yüzeylerinin ilk renk parametreleri (ΔE) spektrofotometre cihazıyla ve ilk ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerleri, profilometre cihazı ile ölçüldü. Ölçümler her örneğin parlatılmış yüzeyinde üç kez tekrarlanarak; ortalama L, a ve b değerleri ve ortalama yüzey değerleri kaydedildi. Her grupta üç malzemeden 10'ar adet örnek olacak şekilde 8 gruba (n=10) ayrıldı. Örnekler sıvıların içerisinde 37°C sıcaklığında 12 gün süreyle bekletildi. 6. ve 12. günlerde örnekler sıvılardan çıkarılarak kurutuldu ve örneklerin renk ve Ra değerleri tekrar ölçüldü. İki ölçüm arasındaki farkın değerlendirilmesi için CIE Lab renk sistemi tarafından belirlenen“ΔE”formülü kullanıldı. Materyal ve solüsyon gruplarının karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testi yöntemi kullanılırken; grup içinden elde edilen verilerin karşılaştırılmasında ise Wilcoxen işaret testi yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the effects of 5 different beverages and 3 food simulating liquids on color and surface roughness changes of polyetheretherketone(PEEK), monolithic zirconia(ZR), and nano hybrid ceramic(HC) materials. Within scope of the study, 240 specimens (in10x12x1.5mm dimensions) were produced from the materials(n=80). One surface of each specimen was polished with a standard polishing procedure in accordance with the manufacturers' recommendations. The specimens were cleaned in ultrasonic cleaner and dried. Firstly, color parameters values of the polished surfaces of the specimens were measured with a spectrophotometer. Measurements were repeated for three times on the polished surface of each specimen and mean L,a and b values were calculated. In addition, average surface roughness(Ra) values were measured three times with a profilometer and the mean values were calculated. The specimens were divided into 8 groups (n=10) according to the liquids for each material. Specimens were kept for 12 days at 37°C in liquids. Measurements were repeated with a spectrophotometer. CIELab color system was used to calculate the difference between the two measurements. When comparing material and solution groups, Kruskal-Wallis H test method and Wilcoxon sign test method were used to compare the data within the group.