Making bioplastics: An Investigation of material-product relationships
Biyoplastik yapmak: Ürün malzeme ilişkileri üzerine inceleme
  1. Tez No: 746243
  2. Yazar: DAMLA TÖNÜK KRUITHOF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİZABETH SHOVE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lancaster University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma ürün-malzeme ilişkilerine odaklanarak biyoplastiklerin nasıl olageldiğini ve değiştiğini araştırmaktadır. Bitkisel kaynaklardan üretilen ve/veya doğada çözünen bir plastik türü olan biyoplastikler, malzemenin çeşitliliğinin yanısıra, ilgili endüstrilerin, aktörlerin ve üretimlerine dahil sosyo-teknik süreçlerin çeşitliliği ile de zengin bir araştırma alanı oluştururlar. Bu tezde biyoplastiklerin sosyal ve teknik üretimine dahil kategorileme ve standardizasyon çalışmaları, teknik üretim ve üretim zinciri ve pazarlama çalışmalarında farklı şekillerde görünür kılınıp, değer biçildiği ve ürünlere dönüştürüldüğü süreçler incelenmektedir. Bu incelemeler, ürün ve malzeme pozsiyonlarinin aslında ayrı olmakla birlikte ne kadar da iç içe olduğu, birbirini üreten ve türeten bir yapısı olduğunu ve bu tanımların süreçlere bağlı olduğunu bize göstermektedir. Bu süreçlere dair, standardizasyon çalışmalarının, üretimin teknik ve sosyal altyapısının, farklı aktörlerin çıkarlarının ve ilgilerinin, rekabette olunan diğer malzemelerin ve bu ilişkilerde dönüştüreleceği son ürüne özel dinamiklerin etkisi detaylandırılarak analiz edilmektedir. Bu çerçevede ürün ve malzemeye dair sosyal süreçlerin incelenmesinde yeni ilişkilere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how bioplastics come into being and are changing by focusing on the relationship between bioplastic materials and the products into which they are made. Bioplastics, which are types of plastics that are made from plant sources and/or can be decomposed by microbial activity, are a challenging set of materials not only because of their variety, but also because of the multitude of industries, actors and socio-technical arrangements involved in their making. I explore the different places in which bioplastics are made; in practices of categorising and standardising and so defining bioplastics, in production and the realisation of bioplastics in everyday life through their substitution for other materials, and in branding where bioplastics are made variously visible, as well invisible, as their particular qualities are enacted in specific material- product relationships. I draw conclusions about the nature of the relationship between materials and products, how they are separate but also intricately interconnected, at the same time acknowledging that what is named as a material and as a product is contingent upon the stakeholder in the production chain of materials and products. I detail the ways in which materials get shaped by and also shape the standardization and production infrastructures, interests of different actors, competitor materials, and values at stake within their interaction to specific products. The aim of my study is to open up new connections and pathways for the study of materials, as well as objects, within the social sciences.