Kuvvet ve hareket konusu ile ilgili bağlam temelli bir başarı testi geliştirilmesi
Development of a context-based achievement test for the subject of force and motion
  1. Tez No: 746242
  2. Yazar: ERHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı kuvvet ve hareket konusu ile ilgili, bağlam temelli sorulardan oluşan bir başarı testi geliştirmekti. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak soruların bağlam temelli soru olup olmadığını değerlendirebilmek için bağlam temelli soru kriterleri kontrol listesi geliştirildi. Daha sonra geliştirilecek testin amacı Ankara'nın Çankaya ilçesinde Fen ve Anadolu liselerinde öğrenim gören lise 11. Sınıf öğrencilerinin fizik dersi kuvvet ve hareket ünitesindeki başarılarının norm dayanaklı değerlendirilmesi olarak belirlendi. Bu amaç doğrultusunda bağlam temelli 25 adet çoktan seçmeli maddeden oluşan ve çevrim içi uygulanabilen bir denemelik test hazırlandı. Test; bilimsellik, ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygunluk, kapsam geçerliği ve soruların bağlam temelli olup olmadığı hususlarında değerlendirilmesi için 2 akademisyen ve 2 fizik öğretmeninin uzman görüşlerine sunuldu ve geri dönütler doğrultusunda testte gerekli düzenlemeler yapıldı. Test, araştırmanın ulaşılabilir evreni olarak belirlenen Çankaya İlçesinde bulunan Harbiye, Kırkkonaklar, Çiğdem, Öveçler, Sokullu Mehmet Paşa, Gökkuşağı, Yukarı Dikmen, Aşağı Öveçler, Aydınlar ve Yukarı Öveçler mahallelerinde öğrenim gören 11. Sınıf Fen ve Anadolu lisesi öğrencileri arasından uygun örneklem yöntemiyle seçilen 66 öğrenciye çevrim içi ortamda uygulandı. Elde edilen veriler klasik test kuramına göre analiz edildi. Analiz sonucunda, denemelik testte yer alan 25 madde içerisinden 16 madde nihai test için seçildi. Son olarak ilk ve tek sefer yapılan uygulama ile 16 nihai test maddesine yönelik elde edilen veriler, yine klasik test kuramına göre analiz edildi ve nihai testin istatistikleri kestirilmeye çalışıldı. Sonuç olarak bu çalışma ile geliştirlen test için (nihai test): Test maddelerinin ortalama ayırt ediciliği 0,621, test maddelerinin ortalama güçlüğü 0,34 ve Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,805 olarak hesaplandı. Ayrıca test puanlarının ortalaması t-test istatistiği kullanılarak araştırmanın ulaşılabilir evrenine genellendi. Testin ulaşılabilir evrenin tamamına uygulanması durumda ortalamanın maksimum 16 puan için %95 olasılıkla 6,39 ile 4,57 değerleri arasında olacağı ve aynı zamanda testin ulaşılabilir evren içerisinden rastgele seçilecek 31 kişilik bir örneklem grubuna uygulanması sonucunda da test puanlarının ortalamasının maksimum 16 puan için %95 olasılıkla 8,24 ile 2,73 arasında olacağı çıkarımı yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop an achievement test for the subject of force and motion, consisting of context-based questions. In accordance with this purpose, first, a context-based question criteria checklist was developed to evaluate whether the questions were context-based or not. Then, the purpose of the test to be developed was determined as the norm-based evaluation of the achievements of 11th grade Science and Anatolian high school students studying in Çankaya District of Ankara in the force and motion chapter of physics course. For this purpose, an online test consisting of 25 context-based multiple-choice items was prepared. Test was submitted to the expert opinions of 2 academics and 2 physics teachers for the evaluation of scientificity, compliance with measurement and assessment criteria, content validity and whether the questions are context-based, and necessary adjustments were made in the test in line with their feedback. The test was administered online to 66 students selected by convenience sampling method among 11th grade Science and Anatolian high school students studying in Harbiye, Kırkkonaklar, Çiğdem, Öveçler, Sokullu Mehmet Paşa, Gökkuşağı, Yukarı Dikmen, Aşağı Öveçler, Aydınlar and Yukarı Öveçler District of Çankaya, which was determined as the accessible population of the research. The obtained data were analyzed according to the classical test theory. As a result of the analysis, 16 items out of 25 items in the trial test were selected for the final test. Finally, the data obtained for the 16 final test items with the first and only application were analyzed according to the classical test theory and the statistics of the final test were tried to be estimated. As a result, for the test developed with this study (final test): The mean discrimination of the test items was 0,621, the mean difficulty of the test items was 0,34, and the Cronbach's alpha reliability coefficient was 0,805. Moreover, the mean of the test scores was generelized to the acessible population by using t-test statistics. The mean of the all accessible population was infered as between 6,39 and 4,57 of 16 for probability of 95 percent, and also the mean of the sample which the size of is 31 was infered as between 8,24 and 2,73 of 16 for probability of 95 percent.