2000-2021 yılları arasında sanat eğitiminde 3 boyutlu uygulamaları konu alan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Analysis of graduate theses on 3d applications in art education between 2000-2021
- Tez No: 746244
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2000-2021 yılları arasında sanat eğitiminde üç boyutlu çalışmaları konu alan lisansüstü çalışmaların incelenmesidir. Yapılan bu araştırmada nitel araştırma modelinin kullanılmasının uygun olduğuna karar verilmiş bu çerçevede durum çalışmasına göre araştırma yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise yine YÖK veri tabanı Ulusal Tez Merkezinde bulunan ve 2000-2021 yılları arasında sanat eğitiminde üç boyutlu uygulamaları konu alan 29 lisansüstü tez oluşturmaktadır. Çalışmanın analizinde betimsel içerik analizinden yararlanılmıştır. Üç boyutlu sanat eğitimi ile ilgili yapılan lisansüstü çalışmaların oldukça yetersiz olduğu, örneklem gruplarının dar olduğu, genellikle nitel yöntemlerin kullanıldığı, veri toplama araçlarında gözlem ve görüşmenin sıklıkla kullanıldığı, üç boyutlu sanat eğitimi ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına göre üç boyutlu sanat eğitiminin öğrencilerin görsel sanatlar dersine karşı olumlu tutum geliştirmesini, dersi keyifli geçirmelerini sağladığı ve yaratıcılıklarını artırdığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the postgraduate studies on three-dimensional studies in art education between the years 2000-2021. In this study, it was decided that the qualitative research model was appropriate to use, and the research was structured according to the case study in this framework. The sample of the research, on the other hand, is composed of 29 postgraduate theses, which are located in the National Thesis Center of the YÖK database, and which focus on three-dimensional applications in art education between the years 2000-2021. Descriptive content analysis was used in the analysis of the study. According to the results of the research on three-dimensional art education, it was concluded that the postgraduate studies on three-dimensional art education were quite inadequate, the sample groups were narrow, qualitative methods were generally used, observation and interview were frequently used in data collection tools, and that three-dimensional art education was not included in the visual arts course of the students. The results have been achieved, such as helping them develop a positive attitude towards students, having fun during the lesson, and increasing their creativity.