Kırgızistan balballarının incelenmesi ve uygulamalar
Analysis of Kyrgyzstan balbals and applications
- Tez No: 746254
- Danışmanlar: DOÇ. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sanatın ilkel toplumlar için sihirli özellikleri vardır. İnsanları ruhlarla iletişime geçireceğine, tılsımlı güçlere sahip olduğuna dair inanışlar vardır. Balbalların da sihirli özellikleri olduğuna inanılıyordu. İslamiyet'ten önceki Şamanist kültürden dolayı eski Türkler kendilerini balbal denen mezar taşlarıyla ifade etmişlerdir. Bu mezar taşları basit çizgilerle işlenmiş insan formlarıdır ve kült merkezlerinde yer almışlardır. Balbalların kült merkezlerinde yer almasının nedeniyse ölmüş olan, alpların, kağanların, hanedan üyesi kişilerin bir sonraki hayatlarında onları koruyup kollayacaklarına inanmış olmalarıdır. Çünkü balballar aslında alpların, kağanların, hanedan üyesi kişilerin hayattayken öldürmüş oldukları önemli düşmanları temsil etmektedir. Balballar İslamiyet'ten önceki dönemde yaygın olarak kullanılmış, İslam dininin kabul edilmesi ile kullanımları zamanla azalmış ve mezar taşları kullanılmaya başlanmıştır. Geleneklerin yüzyıllar boyunca nesilden nesle aktarılmasıyla oluşan kadim Türk kültürü, zengin birikimiyle her daim bilimin ve sanatın odak noktasında olacaktır. Bu araştırmada eski Türklerdeki ölü gömme gelenekleri ve balbal ile ilgili bilgilere yer verilmiş, balballar sanatsal yönden ele alınmaya çalışılmış ve buna bağlı olarak kişisel uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art has magical properties for ancient communities. There are beliefs regarding their charming powers that allow one to communicate with spirits. It was also believed that Balbals had were magical. Because of the shamanist culture pre-Islam, ancient Turks expressed themselves with tombstones named Balbals. These tombstones are humanoids formed with simple lines which are found in cult centres. The reason they are in cult centres is that it was believed the balbals would protect the warriors and dynasty members in their next lives because the balbals actually represent the important enemies the warriors have killed in the time that they were alive. Balbals were used in the era before Islam but lost their popularity and eventually got replaced by gravestones with the acceptance of the Islam religion. The ancient Turkish culture wihch is made from the passing down of traditions for centuries will always be the common spot of art and science with its rich accumulation. In this article, information about the concept of balbals in the ancient Turks is given, balbals have been tried to be handled in an artistic way and personal studies have been done while staying connecting to this.