Investigation of the effect of nutrition knowledge level on the habit of reading food labels in female individuals
Kadın bireylerde beslenme bilgi düzeyinin besin etiketi okuma alışkanlığı üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 746303
  2. Yazar: BEGÜM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma 01.02.2022-01.04.2022 tarihleri arasında İstanbul ilinde yaşayan kadın bireylerin beslenme bilgi düzeyinin, besin etiketi okuma alışkanlığı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 19-64 yaş aralığında evine gıda alışverişi yapan rastgele seçilmiş 430 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Kadınlara; sosyodemografik bilgilerini içeren Veri Toplama Bilgi Formu, Temel Beslenme ve Besin-Sağlık İlişkisi ve Besin Tercihi alt başlıklarından oluşan Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği ve Besin Etiketi Okuma Tutum Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of nutritional knowledge level of female individuals living in Istanbul between 01.02.2022 and 01.04.2022 on the habit of reading food labels. The study was conducted out with randomly selected 430 women between the ages of 19-64 who food shoping to home. Data Collection Information Form, which includes sociodemographic information, Nutrition Knowledge Level (YETBİD) Scale, which consists of the subtitles Elementary Nutrition and Food-Health Relationship and Food Preference, and Nutrition Label Reading Attitude Scale were applied to participants.