Sigortacılıkta müşterek fonların yönetimi ve aktuaryal dengelerin kurulması
  1. Tez No: 73990
  2. Yazar: CİHAN TANRIÖVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET Sigortacılık sektörü sermaye piyasalarının gelişimi açısından önemli işlevlere sahiptir. Sigortacılık sektörünün prim seviyesini ülkenin ekonomik ve sosyal şartları belirlemektedir. Bu şartların gelişmediği ülkelerde prim gelirleri düşük olmakta ve ekonomiye akan fonlar yetersiz kalmaktadır. Sigorta işletmeleri gönüllü tasarrufları artırarak topladıkları fonları, ekonomide uzun vadeli yatırımlara kanalize ederek varlıkların finansal araçlara dönüşmesini sağlamanın yanı sıra, mevcut kaynakların riske karşı güvence altına alınması işlevini de üstlenirler. Uzun vadeli fon yaratma açısından hayat sigortası branşı, ekonomi için daha önemli bir yere sahiptir. Hayat sigortasının teknik temelini aktuarya bilimi oluşturmaktadır. Hayat sigortasında aktuaryal hesaplamaların sigortalı gurubun özelliklerini tam yansıtan verilerle yapılması ve fonun aktuaryal dengelerinin etkin şekilde kurulması, sigorta fiyatının doğru tespiti bu branşın işlevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlayacaktır. Sigortacılıkta aktuaryal eşitliğin (dengenin) temelinde, gelecekte elde edilecek hakların şimdiki değerinin gelecekte elde edilecek primlerin şimdiki değerine eşit olması yatmaktadır. Bu nedenle sorumlulukların ve primlerin doğru biçimde hesaplanması önem kazanmakta ve aktuerlere büyük sorumluluk düşmektedir. Doğru bir aktuaryal hesaplama, sigorta fiyatının doğru oluşmasına ve sigortanın topluma daha da yayılmasına yardımcı olacaktır. Sigortanın yaygınlaşması da gönüllü tasarrufların artmasını, mali piyasalarda kaynak maliyetinin düşmesini ve sermaye piyasasının gelişmesini sağlayacaktır. Sermaye piyasasının gelişmesi ile ülkenin sosyal refah düzeyi artıp ekonomisi gelişecek ve diğer ekonomilerle rekabet gücü artacaktır.Bu çerçevede çalışmamızda sigortacılık sektörünün mali piyasalardaki yeri ve finansal boyutu tespit edilmeye çalışılmış, sigortacılıkta özellikle uzun vadeli fon yaratma özelliği olan hayat sigortacılığının teknik hesaplamaları, bu branşta oluşturulan müşterek fonların aktuaryal dengelerinin kurulması ele alınmıştır. Poliçe süresi bitiminde veya emeklilikte tercih edilebilecek seçenekler ve seçilen tercihin aktuaryal dengeler üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Insurance sector has important functions to develop capital markets. Economical and social conditions of the country decides the premium level of the insurance. Premiums are lower in the countries in which these conditions are not insufficient and as a result of that the funds from insurance to economy are inadequate in these countries. Insurance companies provides assets to convert financial devices by forwarding the funds which they collect by encouraging voluntary savings to long term investments in the economy; beside that they have function to guarantee for the assets against risk. For providing long term funds life insurance branch has more important function for economy. Technical base of the life insurance is actuarial science. In life insurance computing, it provides to perform its functions for the life insurance to compute actuarial values based on the most actual data of the insured groups' specifications and to build the actuarial balance of the fund efficiently. In insurance business the main function of the actuarial balance is the equality of the present values of the future benefits and present values of the future premiums. As a result of that it is important to compute responsibilities and premiums based on best data accurate and correct; in that point actuaries have great responsibility. An accurate actuarial computing helps to occur a proper price of the insurance and to spread of the insurance a wide range of society. And it helps a wide-spread insurance. That effects the increase of the voluntary savings, to lower investment prices in financial markets and to develop of the capital market. And a developed capital market will increase the social welfare and economy, as a result the competition power of the economy will rise.In that point, in this thesis the importance of the insurance business in financial markets and its financial size studied, and also the technical computing of the life insurance which has the function to provide long term funds and the to build actuarial balance of the common funds have studied. The effects of the type of the life insurance and their effects to actuarial equivalence have studied.