Queering the elements of fiction in orlando: A biography and How To Be Both
Orlando: A biography ve How To Be Both romanlarında kurgunun ögelerini kuirleştirmek
  1. Tez No: 746360
  2. Yazar: TAİFE BERFİN CEZİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Philosophy, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Batılı düşünce tarihi boyunca ikili zıtlıklar, hiyerarşiler; hiyerarşik güç ve iktidar ilişkileri ise normal/anormal, kadın/erkek, eşcinsel/heteroseksüel, cis/trans gibi zıt kategoriler yaratmıştır. Kuir kuramın Deleuzecü yorumunda her tür kategorinin oluş içinde olabileceği düz bir ontoloji sağlamak arzulanır. İkili zıtlıkların uç noktalarını daha iyi veya kötü olarak nitelendirmeden bu uç noktalar arasında ilişkilenmeler, sızıntılar, geçişler ve etkileşimler olduğu zaman hem üstün görülen hem de aşağı görülen taraf bulunduğu konumu kaybeder ve yeniden konumlanırlar. Bir kuir roman, bu kuir-oluş sürecinde yer aldığında kuir-roman-oluş örneği haline gelir. Bu çalışma, Virginia Woolf'un Orlando: A Biography ve Ali Smith'in How to be both adlı eserlerini, Gilles Deleuze'ün oluş konseptini ve queer kurama uygulanışını göz önünde bulundurarak inceler. Bu tez, seçilen edebi eserleri, kuir-roman-oluş kavramına denk düşmekte olan, bir kuir roman olarak kuir-oluş sürecinde yer alan roman özelliklerini göz önünde bulundurarak analiz eder. Bu analiz yapılırken karakterlere, zamana, dile ve türe odaklanılır. Sonuç olarak, romandaki kuir unsurların yalnızca kuir roman olarak tanımlanabilmek için yeterli olduğu ancak kuir-roman-oluş sürecinde yer alabilmek için kuirliği ikili zıtlıklar ve yeni hiyerarşiler yaratmadan deneyimliyor ve içeriyor olmak gerektiği açığa çıkar. Orlando: A Biography, hiyerarşileri yeniden yarattığı için yalnızca içerdiği kuir unsurlar ile kuir roman tanımına sahip olup tam anlamıyla kuir-roman-oluş sürecinde yer alamazken How to be both barındırdığı kuir elementler ile bir kuir roman olmanın yanı sıra kuir-roman-oluş sürecinde de yer alır ve kuir roman tanımının anlamını genişletir, ona yeni hareket alanları tanır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of Western thought, binary oppositions create hierarchies. As a result, the hierarchical power relations originate in opposite categories such as normal/abnormal, female/male, homosexual/heterosexual, cisgender/transgender, etc. In the Deleuzian branch of queer theory, providing a flat ontology for any kind of category is what is desired. When transgressions between the opposite categories happen without labeling the poles of binary oppositions as better or worse, both the superior and the inferior lose their positions and are repositioned. When this process, becoming-queer, takes place in a queer novel it becomes an example of becoming-queer-novel. This study analyses Virginia Woolf's Orlando: A Biography and Ali Smith's How to be both by regarding Gilles Deleuze's concept of becoming and its application to queer theory. This thesis analyses the selected literary works by regarding the aspects that make them take part in the process of becoming-queer as queer novels, which corresponds to becoming-queer-novel. While doing this analysis, this thesis focuses on characters, time, language, and genre. As a result, this thesis unveils that including queer elements is only enough to be considered a queer novel and it is required to not create hierarchies for the becoming-queer-novel process. Even though Orlando: A Biography takes part in this process with some of its examples of time usage and the queerness of the characters, the novel keeps creating power relations. Therefore, it only contributes to being a queer novel while How to be both becomes a queer novel with its queer elements as well as taking part in the process of becoming-queer-novel. Consequently, Smith's novel expands the meaning of the definition of queer novel and gives it new areas of action without creating hierarchies.