Malva neglecta wallr. bitkisinin infertilite üzerinde etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of malva neglecta wallr. on infertility
- Tez No: 746359
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tıbbi bitkilerin hastalıkların tedavisi ve kontrolünde kullanılması, insanlık tarihinde en eski tıbbi uygulama biçimlerinden biridir. Malva neglecta Wallr. bitkisinin yaprakları ve toprak üstü kısımları Anadolu'da geleneksel olarak ağrı, iltihaplanma, hemoroid, böbrek taşı, kabızlık ve kısırlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışma, jinekolojik rahatsızlıklarda sıklıkla kullanılan M. neglecta'nın yapraklarının rat endometriyoz modeli üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Deneysel endometriyoz, altı haftalık dişi, hamile olmayan Wistar albino sıçanlarda, endometriyal dokunun karın duvarına ototransplantasyonu ile cerrahi olarak indüklenmiştir. Yirmi sekiz gün sonra ikinci operasyon yapılarak endometriyotik doku bölgeleri ve adezyonlar değerlendirilmiştir. Endometriyal odak alanları ve adezyon skorları hesaplanmıştır. Sıçanlar kontrol, n-hekzan, etilasetat, metanol, sulu ekstre ve referans olarak gruplara ayrılmıştır. Tedavi sonunda endometriyotik implant hacimleri ve intraabdominal adezyonlar tekrar değerlendirilmiş ve önceki bulgularla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, sıçanlarda TNF-α, VEGF, IL-6 seviyelerini saptamak için periton sıvısı toplanmıştır. En aktif bulunan ekstrenin fitokimyasal içeriği Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (YPSK) kullanılarak belirlenmiştir. Metanol ekstresi ile tedavi edilen grupta endometriyal odak alanlarının ve adezyon skorunun önemli ölçüde azaldığı, TNF-α, VEGF ve IL-6 seviyelerinde anlamlı azalmaların olduğu kaydedilmiştir. YPSK sonuçları M.neglecta'nın metanol ekstresinin yüksek aktivitesinin içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklandığını göstermiştir. Sonuç olarak M. neglegta endometriyoz tedavisi için bir alternatif olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of medicinal plants for the treatment and control of diseases is one of the earliest forms of medical practice in mankind history. Leaves and aerial parts of Malva neglecta Wallr. are traditionally used for the treatment of pain, inflammation, hemorrhoids, renal stones, constipation, and infertility in Anatolia. This study was conducted to investigate the effects of M. neglecta leaves, which are frequently used in gynecological disorders, on the rat endometriosis model. Experimental endometriosis was surgically induced in six-week-old female, nonpregnant, Wistar albino rats by autotransplanting endometrial tissue to abdominal wall. After twenty-eight days, rats were performed to evaluate a second laparotomy. The endometrial foci areas were calculated and intraabdominal adhesions were scored. Rats were divided into control, n-hexane, ethylacetate, methanol, and aqueous extracts as well reference groups. At the end of the treatment procedure all rats were sacrificed and endometriotic foci areas and intraabdominal adhesions were again evaluated and compared with previous findings. Moreover, peritoneal fluid was collected to detect TNF-α, VEGF, IL-6 levels in rats. The phytochemical content of the most active extract was determined using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). It was determined that the endometrial volume and adhesion score decreased significantly in the group treated with methanol extract. Similarly, significant decreases were observed in TNF-α, VEGF, and IL-6 levels in the group that was administered methanol extract. HPLC results showed that the activity caused by the methanol extract of M.neglecta was due to the polyphenols in its content. As a conclusion, M. neglecta appears to be a promising alternative for treating endometriosis.