Okul öncesi eğitim kurum yöneticileri ile okul öncesi öğretmen ve yardımcı öğretmenlerinin yeterliliklerinin belirlenmesi
Competencies of preschool education adminstrators and preschool teachers and assistant teachers
- Tez No: 746362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ EVRAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan yöneticilerin, öğretmenlerin ve yardımcı öğretmenlerin görüşleri ile görevlerini yaparken sahip olmaları gereken yeterliliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Dünya genelinde farklı ülkelerin geliştirdiği standart yeterliliklerin incelendiği araştırma kapsamında 15 farklı okula gidilerek 18 yönetici, 25 öğretmen ve 27 yardımcı öğretmen ile görüşülmüştür. Nitel veri toplama yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak toplanan veriler yönetici, öğretmen ve yardımcı öğretmenler için ayrı ayrı incelenerek nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara bakılarak her çalışma alanı için kendi içinde özelleşmiş farklılıkları olsa da okul öncesi kademesinde görev yapan eğitimcilerin hepsinin birbirine yakın yeterliliklere sahip olmalar gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was to determine the opinions of administrators, teachers and assistant teachers working in pre-school education institutions and the competencies they should have while performing their duties. Within the scope of the research, in which the standard competencies is improved by different countries around the world are analyzed, 15 different schools were visited and 18 administrators, 25 teachers and 27 assistant teachers were interviewed. The data which is collected by using the interview technique, one of the qualitative data collection methods, by observing separately for the administrators, teachers and assistant teachers, and is analyzed by using the content analysis method, one of the qualitative data analysis methods. Acoording to do research finding, that although there are specific differences for each field of study, the necessity of all educators working at the preschool to have similar competencies have been revealed.