Girişimci liderliğin örgütsel yenilik üzerindeki etkisinde inovasyon yeteneğinin aracılık rolü: Çalışanlar üzerinde bir araştırma
Intermediate role of innovation ability in the impact of entrepreneural leadership on organizational innovation: A research on employees
- Tez No: 746365
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çağdaş çalışmalarda önemle üzerinde durulan girişimcilik, inovasyon, ve yenilik kavramları örgütlerin sürekli olarak değişiklik gösteren rekabet ortamlarında faaliyetlerini devam ettirebilmelerinde ve rakiplerine karşı daha başarılı olabilmelerinde oldukça etken olgulardır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı girişimci liderliğin örgütsel yenilik üzerindeki etkisinde çalışanların inovasyon yeteneğinin aracılık rolünü tespit edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda literatür taranarak, değişkenler arası ilişkileri gösteren bir model geliştirilmiştir. Modeli test etmek amacıyla, Samsun'da sektöründe en büyük firma olan demir-çelik sanayi işletmesinde görev yapan yöneticiler ve her kademedeki 250 çalışan üzerinde anket tekniği ile veri toplanmıştır. Toplanan bu veriler, yapısal eşitlik modeline (yol analizi) tabi tutularak, değişkenler arası ilişkiler SPSS ve AMOS istatistiksel analiz programları ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda tüm hipotezler kabul edilmiş olup, araştırma sonucuna göre girişimci liderlik, örgütsel yeniliği olumu etkilemekle birlikte, çalışanların inovasyon yeteneği de örgütsel yeniliği olumlu etkilemektedir. Ayrıca girişimci liderliğin, örgütsel yenilik üzerindeki etkisinde çalışanların inovasyon yeteneğinin kısmi aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca göre örgütlerde girişimci liderliğin örgütsel yenilik üzerindeki etkisinde çalışanların inovasyon yeteneğinin bir etken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of entrepreneurship and innovation that are emphasized in contemporary studies are very important in the ability of organizations to continue their activities in constantly changing competitive environments and to be more successful against their competitors. In this context, the aim of the study is to identify the role of intermediary of the innovation capability of employees under the influence of entrepreneurial leadership on organizational innovation. For this purpose, the literature has been scanned and a model has been developed that illustrates inter-variable relations. In order to test the model, data has been collected in Samsun with survey techniques on managers and over 250 employees in the iron-steel industry business, the largest company in the industry. These data collected were subjected to the structural equity model (path analysis), and interchangeover relations were analyzed with SPSS and AMOS statistical analysis programs. All hypotheses have been accepted as a result of the data obtained, and the research results show that entrepreneurial leadership, organizational innovation, affects death, but the ability of employees to innovate positively affects organizational innovation. It was also determined that the role of entrepreneurial leadership as part of the role of intermediation of employees' innovation in the impact of organizational innovation. According to this result, the innovation skills of employees are suggested to be a factor in the impact of entrepreneurial leadership on organizational innovation.