Havalimanı deneyiminin yolcu tatmini üzerindeki etkisinde marka imajının aracılık rolü: İstanbul Havalimanı uygulaması
The mediating role of brand image in the impact of airport experience on passenger satisfaction: The case of Istanbul Airport
  1. Tez No: 922360
  2. Yazar: ELİF ÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yolcuların havalimanı deneyimlerinde işlem sürelerinin kısa ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, havalimanında farklı etkinlikler ile kaliteli zaman geçirilebilmesi gibi beklentileri olabilmektedir. Havalimanları da yolcuların söz konusu beklentilerini karşılayabilmek ve tatmin olarak tekrar satın alma davranışı gösteren müşteriler olmasını arzu etmektedir. Bununla birlikte havalimanı işletmecilerinin küresel olarak havalimanı markalarının adını duyurabilmek ve yolcu üzerinde etki yaratabilmek amacında oldukları söylenebilmektedir. Havalimanında yolcu deneyimi, zorunlu süreçler ve isteğe bağlı faaliyetler olmak üzere iki alt boyutta incelenmiştir. Ayrıca deneyimin yolcu tatmini ve havalimanı marka imajı üzerindeki etkisi ve marka imajının aracılık rolü ölçülmüştür. Gerçekleştirilen literatür taraması neticesinde havalimanı yolcu deneyimi bağımsız değişken, yolcu tatmini bağımlı değişken ve havalimanı marka imajı aracı değişken olarak araştırma modeli oluşturulmuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veriler anket tekniğiyle, rassal olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma modeli pilot çalışmada 131, ana çalışmada ise 523 gönüllü birey ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda havalimanı deneyiminin yolcu tatmini ve marka imajı değişkenleri üzerinde pozitif ilişkisi bulunmuş, aynı zamanda yolcu tatmininin de marka imajı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yapılan analizler neticesinde havalimanında yolcu deneyiminin yolcu tatmini üzerindeki etkisinde marka imajının aracı bir role sahip olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmada yer alan deneyimin alt boyutları kapsamında ise check-in ve değer katan faaliyetlerin marka imajı, yolcu tatmini ve aracılık etkisine yönelik kurulan tüm hipotezler kabul edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler kapsamında sonuç ve tartışma gerçekleştirilmiş olup araştırmanın teoriye ve uygulamaya yönelik katkıları çalışma sonunda ayrıntılı olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be reasonably assumed that passengers have certain expectations of airport experiences, including expedient and straightforward transactions, sufficient time spent at the airport, and a variety of activities. Airports, in turn, seek to meet these expectations and provide a satisfactory experience to their passengers, with the goal of fostering repeat customers. Additionally, it can be argued that airport operators aim to establish the reputation of their airport brands on a global scale and make a notable impact on passengers. The passenger experience at the airport is analysed in two sub-dimensions: processing and non-processing domains. Furthermore, the impact of passenger experience on satisfaction and the formation of the airport brand image, along with the mediating role of brand image, were assessed. The results of the literature review informed the formation of the research model, which posits that airport passenger experience is an independent variable, passenger satisfaction is a dependent variable, and airport brand image serves as a mediating variable. The study employed a quantitative research methodology, with data collected via questionnaires and a purposive sampling technique from non-random sampling methods. The research model was tested on a total of 654 participants, comprising 131 volunteers in the pilot study and 523 volunteers in the main study. The findings of the study indicate that there is a positive relationship between airport experience and passenger satisfaction and brand image variables. Furthermore, the findings indicated that passenger satisfaction exerts a positive and significant influence on brand image. Consequently, it can be concluded that brand image plays a mediating role in the relationship between passenger experience and passenger satisfaction at the airport. In the context of the research, all hypotheses pertaining to brand image, passenger satisfaction, and the mediating effect of check-in and value-adding activities were substantiated. The study's findings and discussions have been derived from the data obtained, and the contributions of the research to both theory and practice are articulated in the study's conclusion.