Anadolu liseleri 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerisini etkileyen motivasyon kaynakları
Motivation sources affecting the English speaking skills of 9th grade students of Anadolu high schools
  1. Tez No: 746379
  2. Yazar: PELİN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Anadolu liseleri 9.sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerisini etkileyen motivasyon kaynaklarını ölçmek için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek ve bu ölçekten alınan puanların farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Ölçek maddelerini oluştururken alan yazın taraması yapılmıştır. Oluşturulan madde havuzu için uzman görüşlerinden yararlanılmıştır. Uzman görüşlerinin doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra 50 maddelik ölçek örneklem grubuna uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama grubunu 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesi Anadolu liselerinde öğrenim gören 9.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada 272 öğrenciden alınan verilerden yararlanılmıştır. Uygulama sonrasında ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 ve AMOS programından yararlanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliği sağlamak için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda 35 maddeli ve 6 alt boyutlu bir ölçek elde edilmiştir. Örneklem büyüklüğünün yeterli olup olmadığının görülmesi için Kaiser Meyer-Olkin değeri hesaplanmış ve .87 olduğu görülmüştür. Ölçeğin güvenirlik düzeyini belirlemede Cronbach alfa güvenirlik katsayısına bakılmıştır ve .71 olarak hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgularda cinsiyet değişkeninde öğrenen tutumu, öğrenme ortamı, farkındalık, tatmin, uygunluk, beklenti alt boyutlarında ve ölçek toplamda anlamlı fark görülmemiştir. Anne - baba eğitim düzeyi değişkeninde öğrenen tutumu, öğrenme ortamı, farkındalık, uygunluk, beklenti alt boyutlarında ve ölçek toplamında anlamlı fark görülmemiştir. Anne- baba mesleği değişkeninde öğrenen tutumu, öğrenme ortamı, farkındalık, uygunluk, beklenti alt boyutlarında ve ölçek toplamında anlamlı fark görülmemiştir. İngilizce dersi algılanan öğretmen tutumunda öğrenen tutumu, farkındalık, uygunluk, beklenti alt boyutlarında ve ölçek toplamında anlamlı fark görülmemiştir. İngilizce ders başarısı değişkeninde öğrenme ortamı, tatmin, uygunluk, beklenti alt boyutlarında ve ölçek toplamında anlamlı fark görülmemiştir. İngilizce öğrenme motivasyonu etkenleri değişkeni öğrenen tutumu, öğrenme ortamı, farkındalık, uygunlu, beklenti alt boyutlarında ve ölçeğin tamamında anlamlı fark görülmemiştir. İngilizce öğrenme isteme nedenleri değişkeni öğrenen tutumu, farkındalık, tatmin , uygunluk, beklenti alt boyutlarında ve ölçek toplamında anlamlı fark görülmemiştir. Bulgularından elde edilen verilerde İngilizce dersi algılanan öğretmen tutumunda öğrenen ortamı alt boyutunda hiç umursamaz ve demokratik seçeneği arasındaki anlamlı fark görülmüştür ve demokratik lehinedir, hiç umursamaz ve otoriter seçeneği arasındaki anlamlı fark görülmüştür ve otoriter lehinedir. Tatmin alt boyutunda demokratik ve bazen otoriter bazen demokratik arasındaki anlamlı fark görülmüştür ve bazen otoriter bazen demokratik lehinedir. İngilizce ders başarısı değişkeninde öğrenen tutumu alt boyutunda başarı durumu değişkeninde yetersiz ve düşük arasında anlamlı fark görülmüştür ve yetersiz lehinedir, farkındalık alt boyutunda düşük ve çok iyi arasında anlamlı fark görülmüştür ve düşük lehinedir. İngilizce öğrenme isteme nedenleri değişkeni öğrenme ortamı alt boyutunda kariyer ve kişisel gelişim arasında anlamlı fark görülmüştür ve kariyer lehinedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a valid and reliable scale to measure the motivational sources affecting the english speaking skills of Anatolian high school 9th grade students and to examine the scores obtained from this scale in terms of different variables. Litereture was scanned when creating scale items. Expert opinions were used for the created item pool. After the necessary corrections were made in line with the expert opinions, the 50-point scale was applied to the sample group. The application group of the research consists of 9th grade students who are studying at Anatolian high schools in Menteşe district of Muğla province in the 2020-2021 academic year. Data from 272 students were used in the study. After the application, validity and reliability analyses of the scale were performed. SPSS 22 and AMOS program were used in the analysis of the data. In order to determine the construct validity of the scale, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed. As a result of the analysis, a scale consisting of 35 items and six factors was developed. The Kaiser-Meyer-Olkin value was calculated and found to be .87 in order to see if the sample size was sufficent. As a result of the reliability study of the scale, Cronbach alpha internal consistency reliability coefficient was calculated as 0.71. In the findings obtained from the study, there was no significant difference in learning attitude, learning environment, awareness, satisfaction, conformity, expectation sub-dimensions and scale in gender variable. There was no significant difference in learning attitude, learning environment, awareness, conformity, expectation sub-dimensions and scale total in the parental education level. There was no significant difference in learning attitude , learning environment , awareness, conformity, expectation sub-dimensions and scale total in the parental profession variable. There was no significant difference in learning attitude, awareness, conformity, expectation sub-dimensions and scale total in the perceived teacher attitude of the English course. There was no significant difference in learning environment, satisfaction, conformity, expectation sub-dimensions and scale total in the English course success variable. There was no significant difference in learning attitude, learning environment, awareness, appropriateness, expectation sub-dimensions and the entire scale of the English learning motivation factors variable. There was no significant difference in the attitude, awareness, satisfaction, conformity, expectation sub-dimensions and scale total of the reasons for wanting to learn English. In the data obtained from their findings, the perceived teacher attitude of the English lesson showed a significant difference between the learning environment in its lower dimension and the democratic option, and it was in democratic favor, the meaningful difference between the reckless and authoritarian option was seen and it was in favor of the authoritarian. The sub-dimension of satisfaction has seen the significant difference between democratic and sometimes authoritarian, sometimes democratic, and sometimes authoritarian, sometimes democratic. In the English course success variable, the difference between inadequate and low in the success status variable was seen in the lower dimension and was in favor of inadequate, the difference between low and very good in the lower dimension of mindfulness was seen and it was in favor of low. The reasons of learning English have seen a significant difference between career and personal development in the lower dimension of the variable learning environment and are in favor of career.