Yürütücü fonksiyonlar ve sözel öğrenme arasındaki ilişkinin fNIRS ve EEG ile incelenmesi
Examination of the relationship between executive functions and verbal learning with fNIRS and EEG
- Tez No: 746385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kasıtlı akıl yürütme, kasıtlı eylem, duygu düzenleme ve karmaşık sosyal işlevsellik için gerekli olan, öğrenmeye ve değişen koşullara uyum sağlamaya izin veren yürütücü işlevler, düşünce, eylem ve duygunun bilinçli, yukarıdan aşağıya kontrolünü destekleyen bir dizi nörobilişsel beceridir. Çalışmalarda yürütücü işlevlerin ve öğrenmenin işlevsel olarak birbiriyle ilişkili olabileceğini öne süren hem davranışsal hem de anatomik temeller vardır. Bu çalışmanın amacı, yürütücü fonksiyonlar ve sözel öğrenme arasındaki ilişkinin fNIRS ve EEG ile araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Neurocognitive skills support that conscious, top-down control of executive functions, thought, action, and emotion that allow learning and adapting to changing circumstances, necessary for deliberate reasoning, deliberate action, emotion regulation, and complex social functioning. There are both behavioral and anatomical bases in studies suggesting that executive functions and learning may be functionally interrelated. The aim of this study is to investigate the relationship between executive functions and verbal learning with fNIRS and EEG.