Analyzing of raising capital in china and Turkey shipping sector , comparison and some recommendations
Çin ve Türkiye denizcilik sektöründe sermaye sağlamanın incelenmesi, karşılaştırma ve bazı öneriler
- Tez No: 746384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL STOTT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Denizcilik oldukça sermaye yoğun bir sektördür ve bu nedenle denizcilik finansmanı kaynakları, daha az ölçüde armatörlerin kendi fonlarından ve büyük ölçüde borçlanma fonlarından sağlanmaktadır. Bu nedenle, ticari faaliyetleri için sermaye temin edebilmek hayati önem taşımaktadır. BRIC terimi, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ülkelerini tanımlamak için kullanılır ve aralarında Çin, Dünya Ticaret Örgütü'ne girmesinden bu yana parlak ekonomik performans göstergeleri ile en hızlı büyüyen ekonomidir. Benzer şekilde, Türkiye, son on yıldaki istikrarlı ekonomik büyümesi ile BRIC ülkelerine yeni aday bir ülkedir. Bu yüzden bu iki ülke özel bir çalışmayı hak etmektedir. Deniz taşımacılığı finansmanında kullanılan Eximbank, ticari bankalar, leasing gibi bazı finansal araçlar bulunmaktadır. Çin devleti desteğinde, Eximbank, Sinosure, yerli bankalar ve leasing, gemilerin hem prefinansman hem de postfinansman formundaki finansmanında önemli rol oynamaktadır. Ancak, Türkiye'de gemi finansmanı için Çin ile aynı finansal araçlar olmasına rağmen, finansmanın büyük bir kısmı yerli ve yabancı bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. 2008 finansal krizine kadar yabancı bankalar özellikle postfinansman şeklinde önemli oyuncular iken, yerli bankalar gemilerin prefinansmanı formunda yerini almaktaydı. Krizin hemen ardından tablo değişti ve fonlama maliyeti sıkıntısının ortadan kalkması sayesinde Türk yerli bankaları sektörü her iki biçimde de eksiksiz paketlerle finanse etmeye başlamışlardır. Bu çalışmanın amacı, bu finansal araçları analiz etmek, karşılaştırmak ve iki ülke için gemi finansman ortamının iyileştirilmesi için bazı önerilerde bulunmaktır. Bu nedenle bu karşılaştırma nicel rakamlardan ziyade finansal araçların güçlü ve zayıf yönleriyle nasıl çalıştığı temelinde yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, Çin'de Eximbank, Sinosure gibi devlete ait finansal araçlar, yerli bankaların leasing kolları ve gemi fonu desteğiyle gemi finansmanının Türkiye'den daha iyi çalıştığı görülmüştür. Ancak Türkiye için görünüm o kadar karamsar değildir ve özellikle finansal kriz sonrasında artan ekonomik faaliyetlerle birlikte denizcilik sektörünün önemi daha da artmakta ve bu da gemi finansman faaliyetlerinin artması anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Shipping is a highly capital intensive sector and due to that, resources of shipping finance comes, to a lesser extent, from shipowners' own funds and to a large extent from the borrowing funds. Therefore, it is vital to be able to raise capital for their business activities. The term BRIC is used to describe countries Brazil, Russia, India, China and among them China is the fastest growing economy with its bright economic performance indicators since it entered to World Trade Organization. Similarly, Turkey, with it's stable economic growth in the last decade, is a new applicant to BRIC countries. That is why these two countries deserve special study. There are some financial instruments used in shipping finance such as Eximbank, commercial banks, leasing. In support of China state, Eximbank, Sinosure, domestic banks and leasing play an important role in the financing of ships both in the form of pre-finance and post-finance. However, in Turkey, although there have been same financial instruments for ship financing as China, majority of finance has been done through domestic and foreign banks. Foreign banks were important players until 2008 financial crisis especially in the form of post-finance, whereas domestic banks were taking part in the form of pre-financing of ships. Soon after crisis, picture has changed and thanks to removing of funding cost drawback, Turkish domestic banks have started to finance the sector in both forms with complete packages. Objective of this study has been to analyse and compare these financial instruments and make some recommendations for the betterment of ship financing environment for the two countries. For that reason, this comparison has been on the ground of the way how financial instruments work with their strengths and weaknesses rather than quantitative figures. After comparison, it was seen that ship financing in China, with the support of it' state owned financial tools such as Eximbank, Sinosure, leasing arms of domestic banks and ship fund, is working better than Turkey. However, outlook for Turkey is not so pessimistic and especially after financial crisis, with its increasing economic activities, shipping sector is becoming more important which in turn means increasing of ship financing activities as well.