Sınıf öğretmenliği eğitimi alanında lisansüstü akademik danışmanlığı konusunda beklentiler, yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri
Expectations, problems and solutions for postgraduate academic advisory in study of primary school teacher education
- Tez No: 746389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, sınıf öğretmenliği eğitimi alanındaki lisansüstü akademik danışmanlığının durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda akademisyenlerin ve lisansüstü öğrencilerinin; akademik danışmanlık olgusuna ilişkin algılarını, akademik danışmanlıktan beklentilerini, akademik danışmanlık sürecinde yaşadıkları problemleri ve bu problemlere ilişkin çözüm önerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmada model olarak ise nitel araştırma türlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nde bulunan Sınıf Öğretmenliği/Eğitimi lisansüstü eğitim programlarında eğitim alan tezli yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri ve yine aynı programda akademik danışmanlık yürüten akademisyenler oluşturmaktadır. Araştırmanın lisansüstü eğitim akademik danışmanlığı konusundaki algılara ilişkin bulgularına göre hem akademisyenlerin hem de lisansüstü öğrencilerinin akademik danışmanlık olgusuna ilişkin olumlu yönde algıya sahip oldukları görülmüştür. Yine hem akademisyenler hem de lisansüstü öğrencileri akademik danışmanlığı genel olarak bir yol gösterme süreci olarak tanımlamakta oldukları ortaya çıkmıştır. Lisansüstü eğitim akademik danışmanlığı konusundaki beklentilere ilişkin bulgulara göre hem akademisyenlerin hem de lisansüstü öğrencilerin akademik danışmanlık konusunda birbirlerinden çeşitli beklentilerinin olduğu görülmüştür. Bu beklentiler incelendiğinde danışmanların lisansüstü öğrencilerden en çok; lisansüstü eğitime belli bir hedefle başlamaları, lisansüstü eğitim sürecine ilişkin becerileri ders döneminde edinmiş olmaları ve birey olarak hem akademiye hem hayata ilişkin bazı konularda donanımlı olmalarını bekledikleri görülmüştür. Lisansüstü öğrencilerin ise akademik danışmanlardan en çok; epostalara ve çalışmalarla ilgili düzeltmelere zamanında geri dönüt sağlamalarını, öğrenciyle empati kurmalarını, ulaşılabilir olmalarını, zaman ayırmalarını ve bire bir uygulamalı çalışma yapmayı bekledikleri ortaya çıkmıştır. Lisansüstü eğitim akademik danışmanlığı konusunda yaşanan problemlere ilişkin bulgulara göre; akademisyenlerin akademik danışmanlık konusunda en çok tez aşamasında lisansüstü öğrencilerin hem bilimsel araştırma becerileri hem de bilimsel araştırma yöntemleri konusundaki eksiklikleri nedeniyle sorunlar yaşamakta oldukları ortaya çıkmıştır. Lisansüstü öğrencilerinin ise akademik danışmanlık sürecinde en çok; akademisyenlerin zamanında geri dönüt sağlamaması, araştırma yöntemleri konusunda yeterli yönlendirilmedikleri ve tercih etmediği bir danışmanla çalışması konularında problemler yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenliği alanında lisansüstü eğitimine devam eden öğrencilerin en önemli sorununun alan uzmanı akademisyen bulamamak ve bu doğrultuda sınıf eğitiminde istedikleri konu ve alanda çalışma yürütememek olduğu ortaya çıkmıştır. Lisansüstü eğitim akademik danışmanlığı konusunda yaşanan problemlere ilişkin çözüm önerileriyle ilgili bulgulara göre; akademisyenlerin çözüm önerileri arasında en çok üzerinde durulan iki konu vardır. Bunlardan ilki; özellikle yüksek lisans öğrencilerini bilimsel hazırlık gibi bir yıllık bir süreçten geçirerek yüksek lisans derslerine o şekilde başlamaları şeklindedir. İkincisi ise akademik danışmanlık yürütecek olan akademisyenlerin mutlaka“akademik danışmanlık”ile ilgili bir eğitimden geçmesi ve akademik danışmanlık için bir çerçeve çizilmesi gerektiği şeklindedir. Lisansüstü öğrencilerin çözüm önerileri görüşleri incelendiğinde; öğrencilerin çözüm önerisi olarak en sık görüş belirttiği konunun lisansüstü eğitimleri boyunca kendilerine danışmanlık edecek kişileri kendileri seçmek olduğu görülmüştür. Bunun ardından öğrencilerin çözüm önerisi olarak en sık görüş belirttiği konunun“akademik yazma”ve“analiz programları”konularında ayrıntılı eğitim almak olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to reveal the status of graduate academic advising in the field of primary school teacher education. In this direction, academicians and graduate students; It aims to examine their perceptions of the phenomenon of academic advising, their expectations from academic advising, the problems they experience during the academic advising process and the solution proposals for these problems. In line with the stated purposes, a qualitative research approach was adopted in the study. Phenomenology, one of the qualitative research types, was used as a model in the research. The sample of the research consists of the graduate education programs of Akdeniz University, Anadolu University, Afyon Kocatepe University, Gazi University, Muğla Sıtkı Koçman University, Pamukkale University, Dokuz Eylül University and Ege University in the 2020-2021 academic year. undergraduate students, doctoral students and academicians who carry out academic consultancy in the same program. According to the findings of the research regarding the perceptions of graduate education academic advising, it was seen that both academicians and graduate students had a positive perception about the phenomenon of academic advising. It was also revealed that both academicians and graduate students generally define academic advising as a guiding process. According to the findings regarding the expectations regarding graduate education academic advising; It has been observed that both academicians and graduate students have various expectations from each other about academic advising. When these expectations are examined, most of the advisors from the graduate students; It has been observed that they expect them to start their postgraduate education with a certain goal, to acquire the skills related to the postgraduate education process during the course period, and to be equipped as individuals on some issues related to both academy and life. Graduate students, on the other hand, mostly; It has been revealed that they expect them to provide timely feedback on e-mails and corrections related to studies, to empathize with the student, to be accessible, to spare time and to do one-on-one hands-on work. According to the findings regarding the problems experienced in graduate education academic advising; It has been revealed that academicians have problems in academic advising mostly due to the deficiencies of graduate students in both scientific research skills and scientific research methods at the thesis stage. On the other hand, graduate students have the most problems in the academic advising process; It has been revealed that the academicians do not provide timely feedback, are not adequately guided in research methods, and work with a consultant they do not prefer. In addition, it has been revealed that the most important problem of the students who continue their postgraduate education in the field of classroom teaching is not being able to find academicians who are experts in the field, and accordingly, they cannot carry out studies on the subject and field they want in classroom education. According to the findings regarding the solution proposals for the problems experienced in graduate education academic advising; Among the solution proposals of academicians, there are two issues that are most emphasized. The first of these; especially in the way that graduate students go through a one-year process such as scientific preparation and start their graduate courses in that way. The second is that the academicians who will carry out academic advising must definitely undergo a training on“academic advising”and a framework should be drawn for academic advising. When the solution suggestions of graduate students are examined; It has been seen that the most frequent opinion of the students as a solution proposal is to choose the people who will counsel them during their graduate education. After that, it was revealed that the most frequent opinion of the students as a solution proposal was to receive detailed training on“academic writing”and“analysis programs”.