İslam siyasal düşüncesi çerçevesinde bir siyasal ideoloji olarak milliyetçilik ve Said Nursi
  1. Tez No: 74640
  2. Yazar: HALDUN ÇANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR NERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Said Nursi'nin milliyetçiliği değerlendirirken başvurduğu en temel ölçüt,“kendine özgü”bir tarzda algıladığı ve bu algı çerçevesinde yorumladığı İslam dinidir. Nursi, bunun yanında bu ideoloji ile ilgili açıklamalarında tarihsel olgulardan da yararlandığı iddiasındadır. Bir din (İslam) ile bir siyasal ideoloji (milliyetçilik) arasındaki etkileşimi su yüzüne çıkarmanın en geçerli yöntemi, öncelikle o dinin temel başvuru kaynakları açısından söz konusu ideolojiyi değerlendirmek, sonra da o ideolojinin tarihsel ve düşünsel dönüşün sürecinde söz konusu dinle olan temasını tespit etmektir. Bundan başka, zihinsel kurgusunu bu iki olgudan biri üzerine bütünüyle yapılandırmış bir düşünürün, yorumcunun ya da kuramcının diğer olguyu değerlendiriş tarzı ve bakış açısı da aynı oranda açıklayıcıdır. İşte Said Nursi, milliyetçilik hakkında fikirler ileri sürmüş ve bunu din perspektifinde yapma iddiası taşımış biri olması sıfatıyla bu noktada belli bir işleve sahiptir.
Özet (Çeviri)
Said Nursi evaluates nationalism in accordance with his unique interpretation of Islam. At the same time Nursi claims that he has a historical perspective. The best method to see interaction between Islam (as a religion) and nationalism (as a political ideology) is to go to fundamental reference sources of Islam, and then is to look at the process of historical-intellectual transformation of nationalist ideology in order to see its intercourse with Islam. On the other hand, interpretations of a thinker who mentally stands wholly on one of those facts is also explanatory. Said Nursi here, as an Islamic scholar that brings forward some ideas about nationalism is functional.