Türkçü-Turancı terkipte antikomünizm: Hüseyin Nihal Atsız örneği
Anticommunism in the Turkist-Turanist composition: The example of Hüseyin Nihal Atsız
  1. Tez No: 907722
  2. Yazar: MERVE NUR BALASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hüseyin Nihal Atsız (1905-1975), Türkçü-Turancı terkibin en önemli fikir adamıdır. Türk edebiyatçısı, şair ve ideolog olarak tanımlanan Atsız'ın hayatı boyunca şahit olduğu çatışmalar, İmparatorluğun yıkılışı ve Cumhuriyet'in doğuşu, onun bilinçaltını ve milliyetçilik ideallerini şekillendirmede önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Eğitim hayatı babasının askeri kariyeri sebebiyle farklı yerlerde geçmiş, İstanbul Darülfünunu'nda üniversite eğitimine başlamış ve akademik kariyerine adım atmıştır. Ancak tek parti döneminde (1923-1950) yaşadığı adli süreçler neticesinde akademiden ayrılmıştır. Atsız'ın hayatında önemli bir dönüm noktası ise 1944'teki Türkçülük-Turancılık Davası'dır. Bu dava Atsız'ı Türkçü terkip içinde önemli bir figür haline getirmiştir. Atsız, yazdığı eserlerle Türk devletine ve Türkçülüğe karşı olduğunu düşündüğü ideolojileri sert bir şekilde eleştirmektedir. Özellikle Türkçülüğü, yabancı ideolojilere karşı bir panzehir olarak sunmakta ve Türk milletinin özgün kimliğini vurgulamaktadır. Onun düşüncesi, Sosyalizm'i Rusya'ya, masonluğu Yahudilere, Kürtçülüğü Batı'ya, İslam beynelmilelciğini ise Arap emperyalizminin birer tehlikesi olarak görmesi etrafında şekillenmektedir. Atsız özellikle bunlar içinde Komünizm'i Türk milli birlik ve bütünlüğüne karşı en önemli tehlikelerden birisi olarak görmektedir. Bu bağlamda bu çalışma Türkçü-Turancı terkipte önemli bir isim olan Nihal Atsız'ın antikomünist düşüncelerini konu etmektedir. Bu çalışma, dönemin siyasi ve ideolojik bağlamında Atsız'ın antikomünist duruşunun tarihsel ve düşünsel arka planını incelemeyi ve Türkçü-Turancı terkibin Komünizm'le ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Atsız, eserleri ve düşünceleriyle Türk milletinin tarihine, diline ve kültürüne bağlıdır. Atsız'ın antikomünizme yaklaşımını, Türk milliyetçiliği içerisindeki yerini belirlemek açısından önemlidir. Literatürde bu konunun daha önce ele alınmamış olması, çalışmanın özgünlüğünü ve önemini artırmaktadır. Türk milliyetçiliğinin kültürel boyutu çerçevesinde ele alınabilecek Türkçülüğün antikomünist bir yönü olup olmadığı sorusuna cevap arayan bu çalışmada betimsel analiz yöntemi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Nihal Atsız (1905-1975) is the most important thinker of the Turkist-Turanian combination. Defined as a Turkish man of letters, poet and ideologist, the conflicts that Atsız witnessed throughout his life, the collapse of the Empire and the birth of the Republic had a significant impact on shaping his subconscious and nationalist ideals. His education life was spent in different places due to his father's military career, he started his university education at Istanbul Darülfünunu and started his academic career. However, he left the academy as a result of the judicial processes he experienced during the single-party period (1923-1950). An important turning point in Atsız's life was the Turkism-Turanism Case in 1944. This case made Atsız an important figure within the Turkist community. With his works, Atsız harshly criticizes the ideologies that he thinks are against the Turkish state and Turkism. In particular, it presents Turkism as an antidote against foreign ideologies and emphasizes the unique identity of the Turkish nation. His thought is shaped around seeing socialism as a danger to Russia, freemasonry to the Jews, Kurdism to the West, and Islamic internationalism as a danger to Arab imperialism. Among these, Atsız sees communism as one of the most important threats to Turkish national unity and integrity. In this context, this study deals with the anti-communist thoughts of Nihal Atsız, an important name in the Turkist-Turanist movement. This study aims to examine the historical and intellectual background of Atsız's anti-communist stance in the political and ideological context of the period and to evaluate the relationship of the Turkist-Turanist composition with communism. Atsız is connected to the history, language and culture of the Turkish nation with his works and thoughts. It is important to determine Atsız's approach to anti-communism and his place within Turkish nationalism. The fact that this issue has not been discussed before in the literature increases the originality and importance of the study. Descriptive analysis method is used in this study, which seeks to answer the question of whether Turkism, which can be considered within the framework of the cultural dimension of Turkish nationalism, has an anti-communist aspect.