Pandemi döneminde İngilizce öğretmenlerinin uzaktan eğitimde yaşadığı sorunlar ve karma öğrenme yoluyla çözüm önerileri
Problems English teachers experience in distance education during the pandemic period and solution offers through blended learning
  1. Tez No: 746409
  2. Yazar: ŞEYMA BİLYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Salgınlar, her yüz yılda bir tüm dünyayı etkisi altına almakta ve insan hayatını olumsuz etkilemektedir Covid-19 salgından olumsuz etkilenen önemli alanlardan biri eğitimdir. Bu süreçte bir yandan çalışmak zorunda olan bir yandan da öğrencilere bir şeyler aktarma sorumluluğu olan öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde birtakım problemlerle karşı karşıya gelmişlerdir. Her branştan öğretmenin birtakım sıkıntılar yaşadığı söylenebilmekle birlikte özellikle İngilizce öğretmenlerinin yaşadıkları zorluklar göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmada ise İngilizce öğretmenlerinin Covid-19 salgını sürecinde uzaktan eğitime geçilmesi sebebiyle yaşadıkları zorluklar araştırılmış ve bu zorluklar neticesinde öğretmenlerin yaşadığı sorunlar tespit edilmiştir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 27 İngilizce öğretmeni ile mülakat yapılarak veriler elde edilmiştir. Veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme tekniğini kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Analizler yapılırken mülakat tekniği seçilmiştir. Yapılan analizler sonucunda da öğretmenlerin bu süreçte en büyük sorunlarının altyapı yetersizliği ve internet sıkıntısı olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar, dinleme ve yazma becerilerine odaklanan çalışmaların uzaktan eğitimde konuşma ve okuma becelerine odaklanan etkinliklerin yüz yüze yapılması gibi önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Epidemics affect negatively the whole world and human life every hundred years. One of the important areas negatively affected by Covid-19 epidemic is education. In this process, teachers who had to work and have the responsibility of transferring something to the students on the other hand, faced some problems in the distance education process. Although it can be said that teachers from all branches experience some difficulties, the difficulties experienced by English teachers in particular should not be ignored. In this study, the difficulties experienced by English teachers due to the transition to distance education during the Covid-19 epidemic were investigated and the problems experienced by teachers were determined as a result of these difficulties. This research was carried out using the phenomenology design, which is one of the qualitative research methods. In the study, data were obtained by interviewing 27 English teachers. Semi-structured interview technique was used to collect data. The obtained data were analyzed using descriptive analysis technique. The interview technique was chosen during the analysis. As a result of the analyzes made, it has been determined that the biggest problems of teachers in this process are inadequacy of infrastructure and internet shortage. The participants made suggestions such as conducting face-to-face activities focusing on speaking and reading skills in distance education.