Implementation and assessment of K-omega-gamma transition model for turbulent flows
K-omega-gama geçiş modelinin türbülanslı akışlar için uygulanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 746408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türbülanslı akıştan laminer akışa geçiş HAD analizleri için modellemesi zor bir fenomendir. Geçişin kompleks yapısı nedeniyle, HAD kodları genellikle akışın tamamen türbülanslı olduğunu varsayarlar. Fakat bu durum geçişli olan akışın modellenememesi ve yanlış sonuçlar elde etmeye neden olur. Birçok geçiş modeli olmasına rağmen çoğunluğu pratik nedenlerle veya düşük doğruluğa sahip oldukları için HAD analizlerinde kullanılamamaktadırlar. Yine de HAD analizlerinde kullanılmaya aday olan geçiş modelleri de vardır. Bu çalışmada Menter'in k-omega-gama geçiş modeli çalışıldı ve açık kaynak kodlu HAD çözücüsü olan FlowPsi koduna bu geçiş modeli eklendi. Çalışmanın ana amacı farklı mekanizmalarla oluşan geçiş fenomenini HAD analizleri ile çözümleyebilmektir. Modelin doğrulanması Klebanoff ve ERCOFTAC düz levha testleri ve 2B doğrulama testleri ile yapılmıştır. Yüzey sürüklenme katsayıları deneysel veri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar k-omega-gama geçiş modelinin türbülanstan laminer akışa geçişi doğru bir şekilde tahmin edebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The transition from laminar flow to turbulence is challenging to model in CFD. Due to the complex nature of transition, it is neglected in CFD codes usually by assuming the flow is fully turbulent. However, this results in missing the fundamental characteristics of the flow and inaccurate predictions of the flow field. Although there are several transition models, most of them cannot be used in CFD simulations due to practical issues or low accuracy. Yet, some of these models are promising and candidates to be used in CFD simulations. In this study, Menter's k-omega-gamma transition model is studied and applied to an open-source FlowPsi CFD solver. The main objective is to capture the transition mechanism in CFD simulations. The model is verified using the Klebanoff and ERCOFTAC flat plate cases and several 2D cases. Skin friction coefficient results are compared to experimental data. Results show that k-omega-gamma transition model can predict laminar-to-turbulent transitions accurately.