Makine öğrenme yaklaşımlarını kullanarak COVID-19 korkusu ve yaşam kalitesinin sosyal fobi üzerine etkisi
Fear of COVID-19 and quality of life effect on social phobia by using machine learning approaches
- Tez No: 746425
- Danışmanlar: DR. NİHAN POTAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Psikoloji, Sağlık Yönetimi, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Psychology, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, COVID-19 korkusunun ve yaşam kalitesinin sosyal fobi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada demografik özellikler için Demografik Veri Formu oluşturulmuş, sosyal fobi düzeyini belirlemek adına Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği, Yaşam Kalitesi düzeyini belirlemek adına EUROHIS-WHOQOL-8 (Yaşam Kalitesi Ölçeği) ve COVID-19 Korkusu düzeyini belirlemek adına FCV-19S (COVID-19 Korku Ölçeği) kullanılmıştır. Çalışmaya 20 yaş üstü, Türkiye'de yaşayan ve psikiyatrik tedavi görmemiş veya görmeyene bireyler dahil edilirken ölçek sorularına ve demografik veri formuna gerçek dışı veya hatalı cevap veren bireyler çalışmadan dışlanmıştır. Çalışma basit örnekleme yöntemi kullanılarak 26.01.2021 ile 26.01.2022 tarihleri arasında elde edilen 1418 örneklemeden 183 dışlanma ile nihai 1235 örnekleme miktarına ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi R 4.1.2, Python 2022.4.0, weka-3.8.6 ve JASP 0.16.1 programları kullanılarak yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak p =.05 olarak belirlenmiştir. Liebowitz Sosyal Fobi düzeyleri ve alt-boyutları; COVID-19 hastalığına yakalanma durumuna göre farklılık gösterirken (p = 0.03) COVID-19 korkusu düzeyi: kronik hastalık durumuna (p =
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the impact of COVID-19 fear and quality of life on social phobia.In the study, a Demographic Data Form was created for demographic characteristics, Liebowitz Social Phobia Scale was used to determine the level of social phobia, EUROHIS-WHOQOL-8 (Quality of Life Scale) was used to determine the Quality of Life level and FCV-19S (COVID-19 Fear Scale) was used to determine the level of COVID-19 Fear.While individuals over the age of 20, living in Turkey and those who have not received or have not received psychiatric treatment were included in the study, individuals who gave unrealistic or incorrect answers to the scale questions and demographic data form were excluded from the study.The study was carried out using the simple sampling method by reaching the final sampling amount of 1235 with 183 exclusions from 1418 samplings obtained between 26.01.2021 and 26.01.2022.The data were analyzed using R 4.1.2, Python 2022.4.0, weka-3.8.6 and JASP 0.16.1 programs.The significance level was determined as p = .05.Liebowitz Social Phobia levels and sub-dimensions; The level of fear of COVID-19 varied according to the status of contracting COVID-19 disease (p = 0.03), while the level of fear of COVID-19 varied according to the chronic disease status (p =