Kenevir tohumu yağının esansiyel yağ asitlerinin belirlenmesi ve akciğer kanser hücresi üzerinde in vitro olarak antikanserojenik özelliğinin araştırılması
Determination of essential fatty acids of hemp seed oil and investigation of its anticarcinogenic property on lung cancer cell in vitro
  1. Tez No: 746426
  2. Yazar: ZEYNEP YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kenevir (Cannabis), ana vatanı Orta Asya olarak bilinen ilk kültüre edilmiş bitkidir. Bitkinin tüm kısımları kullanım kolaylığı sağladığından endüstriyel bir bitki olarak tanınmaktadır. Kenevirin meyvesi olarak bilinen tohum kısmı ise“süper gıda”olarak kabul edilir. İçerisinde yüksek oranda yağ (% 35,5), karbonhidrat (% 27,6) ve protein (% 24,8) bulunmaktadır. Oranı % 35,5 olan yağlar çoğunlukla presleme yöntemiyle elde edilmektedir. Kenevir tohumu yağı içeriğinde yağ asitler (FA), esansiyel amino asitlerce zengin proteinler, karbonhidratlar, vitaminler (E, C, B1, B2, B3, B6) ve mineraller (P, K, Mg, S, Ca, Fe, Zn) bulunmaktadır. Kenevir tohumu yağı, esansiyel yağ asitleri ve amino asit içeriği bakımından çok değerlidir. Tohum yağındaki esansiyel yağ asitlerinden (EFA) ise çoklu doymamış yağ asitleri olarak bilinen linoleik asit (omega (ω) 3) ve α-linolenik asit (omega (ω) 6) ideal oranda (3:1) bulunmaktadır. Kenevir tohumu yağı içeriğindeki yağ asidi sayesinde, çeşitli metabolik hastalığın (kanser, nörolojik bozukluk, göz fonksiyonları, kardiyoloji vb.) tedavisi için olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, kenevir tohumundan soğuk presleme yöntemiyle kenevir tohumu yağı eldesi yapılmıştır. Elde edilen saf yağ, 10 ml n-hekzan ve 0.5 ml 2 N metanol içeren KOH çözeltisi ile muamele edilerek elde ettiğimiz metil ester türevli yağın GC-kromatogramı ile içeriğindeki esansiyel yağ asitleri tespit edilmiştir. Elimizde bulunan kenevir tohumu yağı örneğinin sonucunu“Supelco Fame mix 37”standardında belirtilen referans noktalı karşılaştırıldığında 19 adet yağ asidi belirlenmiştir. Analizde elde edilen sonuçlarda ise en yüksek yağ asitleri oranları sırasıyla; linoleik asit (LA) % 55,70, α-linolenik asit (ALA) % 18,19, oleik asit % 14,12, palmitik asit % 6,49 ve stearik asit % 2,79 olmuş diğer yağ asitler ise % 0,75'in altında kalmıştır. Bu yağ asitlerden LA ve ALA'nın hücre büyümesini düzenlediği, lipid peroksidasyonu, hücre proliferasyonu ve apoptoza sürükleme gibi antikanser etkileri olduğu ve oleik asidin ise kanser insidansını azaltmasıyla bilinmektedir. Ayrıca çalışmada, kenevir tohumu yağının akciğer kanser hücresi (A549) ve sağlıklı akciğer hücresi (BEAS-2B) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. A549 ve BEAS-2B hücreleri kültür şişelerinde besiyer ortamında uygun yoğunluğa gelene kadar inkübatörde bekletildi. Kültür şişesindeki hücreler uygun yoğunluğuna ulaştıktan sonra 96 kuyucuklu plaklarda faklı yağ konsantrasyolarına (1 mg/ml, 5 mg/ml, 10 mg/ml, 25 mg/ ml, 50 mg/ml) maruz bırakılarak sonuçlar incelenmiştir. Plak okuyucuda okunan plaklar kontrol grupları ile karşılaştırmaları yapıldığında A549 ve BEAS-2B hücrelerinin proliferasyonunda ciddi bir düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hemp (Cannabis) is the first cultivated plant, the homeland of which is known as Central Asia. It is recognized as an industrial plant, as all parts of the plant provide ease of use. The seed part, known as the fruit of hemp, is considered a“superfood”. It has a high content of fats (35.5%), carbohydrates (27.6%) and proteins (24.8%). Oils with a ratio of 35.5% are most often obtained by pressing. The content of hemp seed oil includes fatty acids (FA), proteins rich in essential amino acids, carbohydrates, vitamins (E, C, B1, B2, B3, B6) and minerals (P, K, Mg, S, Ca, Fe, Zn). Hemp seed oil is very valuable for its content of essential fatty acids and amino acids. Seed oil, essential fatty acids (EFA) are known as polyunsaturated fatty acids, linoleic acid (omega (ω) 3) and α-linolenic acid (omega (ω) 6) the ratio (3:1) are there. Thanks to the fatty acid contained in hemp seed oil, it is possible to treat various metabolic diseases (cancer, neurological disorder, eye functions, cardiology, etc.) provides facilities for treatment. In this study, hemp seed oil was obtained from hemp seed by cold pressing method. The obtained pure oil was treated with 10 ml of n-hexane and 0.5 ml of 2 N methanol-containing KOH solution, and the essential fatty acids in its content were determined by GC-chromatogram of the methyl ester-derived oil we obtained. As a result of the hemp seed oil sample we have, 19 fatty acids have been determined compared to the reference points specified in the“Supelco Fame mix 37”standard. In the results obtained in the analysis, the highest ratios of fatty acids, respectively; linoleic acid (LA) was 55.70%, α-linolenic acid (ALA) was 18.19%, oleic acid was 14.12%, palmitic acid was 6.49% and stearic acid was 2.79%, while other fatty acids remained below 0.75%. Of these fatty acids, LA and ALA are known to regulate cell growth, have anticancer effects such as lipid peroxidation, cell proliferation, and drift to apoptosis, and oleic acid is known to reduce the incidence of cancer. In addition, the effect of hemp seed oil on lung cancer cells (A549) and healthy lung cells (BEAS-2B) was investigated in the study. A549 and BEAS-2B cells were kept in culture bottles in the incubator until they reached the appropriate density in the medium. After the cells in the culture bottle reached their proper density, the results were examined by exposing them to different oil concentrations (1 mg/ml, 5 mg/ml, 10 mg/ml, 25 mg/ml, 50 mg/ml) in 96-well plates. A significant decrease in the proliferation of A549 and BEAS-2B cells was observed when the plaques read in the plaque reader were compared with the control groups.