Araçlar için Türkçe akıllı asistan tasarımı
Turkish smart assistant design for vehicles
  1. Tez No: 746428
  2. Yazar: ENGİN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojideki hızlı ilerleme ile beraber makinelerin kontrol yöntemlerinde de birtakım gelişmeler meydana gelmektedir. Günümüzde sıklıkla tercih ettiğimiz grafiksel arayüzlere alternatif olarak geliştirilen sesli kontrol sistemleri, özellikle mobil cihazlar ve giyilebilir teknolojilerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Genellikle sanal veya akıllı asistan olarak bilinen bu teknolojiler, mobil cihazlar dışında akıllı ev ve araç kontrol sistemlerinde de kullanılabilmektedir. Akıllı ev sistemlerinde özellikle nesnelerin interneti teknolojileri ile ev içerisindeki konforu, araç sistemlerinde ise eller serbest şekilde rota ayarlama, araç içi sıcaklığını değiştirme, multimedya kontrolü gibi seçeneklerle sürüş rahatlık ve güvenliğini arttırmaktadır. İnsan-makine etkileşiminin en önemli örneklerinden olan sanal asistanlar; konuşma tanıma, doğal dil işleme ve konuşma sentezleme bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bileşenleri kullanan sanal asistanlar; konuşmayı yazılandırmakta, değerlendirmekte ve sesli geri dönüş yapabilmektedirler. Hâliyle; dinleyen, anlayan ve konuşan bir insanı andırdıkları için sanal asistan olarak anılmaktadırlar. Bu tez çalışması kapsamında, sanal asistan uygulamalarında kullanılabilecek otomatik konuşma tanıma, konuşma sentezleme, niyet sınıflandırma ve isimlendirilmiş varlık tanıma problemleri incelenmiş, araç ortamı içerisinde kullanılabilecek bir sanal asistan uygulaması için literatürdeki uygun yaklaşımlar belirlenmiştir. Ardından belirlenen bu yöntemler ile Türkçe nöral modeller oluşturulmuştur. Modeller, mikro servis mimarisi prensipleri göz önünde bulundurularak birbirinden bağımsız şekilde çalışabilecek servislerin oluşturulmasında kullanılmıştır. Son olarak bütün servislerin birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışması sağlanarak; sürücülerin yol hakimiyetini kaybetmeden hava durumunu ve güncel haberleri sorgulayabileceği, rota oluşturma işlemlerini yapabileceği bir sanal asistan uygulaması hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the rapid progress in technology, there are also some developments in the control methods of the machines. Voice control systems, which are developed as an alternative to the graphical interfaces that we often prefer today, provide ease of use, especially in mobile devices and wearable technologies. These technologies, generally known as virtual or smart assistants, are also used in smart home and vehicle control systems apart from mobile devices. In smart home systems, it increases the comfort in the home especially with internet of things applications. In vehicle systems, it increases driving comfort and safety with options such as hands-free route adjustment, changing the interior temperature and multimedia control. Virtual assistants, one of the most important examples of human-machine interaction, consist of speech recognition, natural language processing and speech synthesis components. Virtual assistants that uses these components can convert speech into text, understand the context of the conversation and make voice feedback. In this case, they are known as a virtual assistant. Because, they resemble a person who can listen, understand and speak. Within the scope of this thesis study, the problems of automatic speech recognition, speech synthesis, intent classification and named entity recognition problems that can be used in virtual assistant applications have been examined and appropriate approaches in the literature have been determined for a virtual assistant application that can be used in the vehicle environment. After that, Turkish neural models trained with using determined methods. The models have been used to create services that can work independently by taking into consideration the principles of microservice architecture. Finally, by ensuring that all services work in harmony with each other; a virtual assistant application has been implemented where drivers can inquire about weather conditions and recent news, and create routes without losing their command of the road.