Annelere mobil uygulama programı aracılığıyla verilen eğitimin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutum ve becerilerine etkisi
The effect of use training given to mothers through the mobile application program on the attitudes and skills of rational medicine use
  1. Tez No: 819139
  2. Yazar: BETÜL İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ÇEVİK GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma annelere mobil uygulama programı ile verilen akılcı ilaç kullanımı eğitiminin Akılcı İlaç Kullanımı ( AİK)'e yönelik tutum ve becerilerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan kontrol gruplu deneysel tasarım çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini Temmuz-Aralık 2022 tarihleri arasında Çorum Sungurlu Devlet Hastanesinde çocuk kliniğinde yatan ve 0-6 yaş grubu çocukların anneleri, araştırmanın örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan anneler (çalışama grubu:70; kontrol grubu:70) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak her iki gruba ön test olarak Anne Tanıtım Formu, AİKYETÖ ve İlaç Uygulama Beceri Değerlendirme Gözlem Formu, son test olarak ise AİKYETÖ ve İlaç Uygulama Beceri Değerlendirme Gözlem Formu kullanılmıştır. Ayrıca çalışma grubu için mobil uygulama programı kullanımıyla ilgili değerlendirmeler Mobil Uygulama Kullanma İsteklilik Ölçeği, Mobil Uygulama Kullanma Sadakati Ölçeği son test olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında AİK ile ilgili tutum ve becerilerini arttırmaya yönelik uzman görüşleri alınmış eğitim içerikleri, animasyon ve interaktif yöntem şeklinde özellikleri olan ''Akılcı İlaç Uygulama Asistanı'' isimli mobil uygulama programı geliştirilmiştir. Çalışma grubundaki annelere bu mobil uygulama programı Android cep telefonlarına kurulmuş ve araştırmacı tarafından uygulamanın tanıtımı yapılmıştır. Kontrol grubundaki annelere ise rutin eğitim uygulanmıştır. Her iki grup içinde araştırma süreci her katılımcı için bir (1) ay sürmüştür. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımlı- Bağımsız t testi, Karışık Anova testi, Bonferroni testi ve uzman görüşleri için Kendall's-W kullanılmıştır. Kontrol ve çalışma grubu sosyodemografik ve AİK tanımlayıcı özellikleri bakımından birbirine benzer ve homojen olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a experimental design with control group conducted to evaluate the effect of rational drug use training provided to mothers with a mobile application program on their attitudes and skills towards Rational Drug Use (RDU). The population of the study consisted of mothers of children aged 0-6 years who were hospitalized in the pediatric clinic of Çorum Sungurlu State Hospital between July-December 2022, and the sample of the study consisted of mothers who met the inclusion criteria (study group: 70; control group: 70). As data collection tools, In addition, Mobile Application Use Willingness Scale, and Mobile Application Use Loyalty Scale were conducted for the study group as a post-test with evaluations related to the use of the mobile application program. Within the scope of the research, a mobile application program called ''Rational Drug Application Assistant'', which has features in the form of educational content, animation and interactive method, was developed with expert opinions to increase attitudes and skills related to RDU. This mobile application program was installed on the mobile phones of the mothers in the study group whose discharge was expected and the application was introduced by the researcher. Mothers in the control group were subjected to routine application. The research process lasted one (1) month for each participant. Descriptive statistics, the independent t test, the paired t test, the mixed Anova test, and Kendall's-W for expert opinions were employed to analyze the data.