Havayolu işletmeleri misafirperverliğinin kabin ekibinin ev sahipliği açısından değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study on the evaluation of airlines hospitality in terms of host of cabin crew
- Tez No: 746454
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Turizm, İşletme, Civil Aviation, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada havayolu misafirperverliğinin kabin ekibi ev sahipliği perspektifinden incelenmesi amacıyla havayolu ulaşımını kullanan yolcuların demografik özellikleri ile kabin ekibi misafirperverliği boyutları arasındaki farklılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle havayolu ulaştırması ve havayolu işletmeleri ürünü, misafirperverlik ve ev sahipliği kavramları, kabin ekibi kavramları hakkında literatür taraması yapılmıştır. Havayolu misafirperverlik ölçeğine uygun anket formu hazırlanmış ve fark analizleri yapılarak hipotezler test edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda özellikle havayolu misafirperverliğini sunan kabin ekibinin nezaket, sosyalleşme, konfor boyutlarının yolcular üzerinde önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to examine airline hospitality from the perspective of cabin crew hosting, the differences between demographic characteristics of passengers using airline transportation and cabin crew hospitality dimensions were examined. Within the scope of the research, first of all, a literature review was conducted on the concepts of airlines transportation and airline product, the concepts of hospitality and hosting, and cabin crew. A questionnaire was prepared in accordance with the airline hospitality scale and hypotheses were tested by performing difference analyzes. In line with the findings obtained in the study, it was concluded that the courtesy, socialization and comfort dimensions of the cabin crew, especially offering airline hospitality, are important on passengers.