Halk oyuncuların beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of nutritional habits and nutritional knowledge levels of folk dancers
- Tez No: 746473
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEREM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Türkiye genelinde yaşayan yetişkin ve gönüllü halk oyuncuların beslenme bilgi düzeyi ve beslenme durumunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 17 yaş ve üzeri halk oyuncuları kapsamaktadır. En az 3 yıl halk oyunları branşında aktif olan sporculardan oluşmaktadır. Kullanılan veriler anket yöntemiyle toplanmış olup, bilgisayar ortamında SPSS 22 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Bireylerin beslenme bilgi puanları ve besin tercihi puanlarının genel ortalamaları karşılaştırılmıştır. Beslenme tercihi konusunda kadınların puan ortalaması erkeklerden anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Medeni durum parametresine göre evli olan bireylerin temel beslenme puan ortalaması, bekar olan bireylerden daha düşüktür. Bekâr olanların besin tercihi puan ortalaması, bekâr olanlardan daha yüksektir. Medeni durumuna göre beslenme bilgi düzeyleri kıyaslandığında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,000). Katılımcılarda aktif çalışanların temel beslenme puan ortalaması (2,36 ± 0,41), aktif çalışmayanların puan ortalaması (2,23 ± 0,44)'dür. Aktif çalışmayanların besin tercihi puan ortalaması, aktif çalışanlardan daha yüksektir. Aralarında anlamlı farklılık vardır (p=0,000). Araştırmaya katılan halk oyuncularının beslenme bilgisi ve alışkanlıkları hakkında iyi bir bilgi düzeyine sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutritional habits and nutritional knowledge levels of adult voluntary folk dancers in Turkey. The participants were folk dancers aged 17 and above, who were athletes actively participating in folk dances for at least 3 years. The data were collected via a questionnaire and analyzed using the SPSS v. 22 software package. Nutritional knowledge score and food preference score of the participant were comparatively assessed. For food preferences, the mean score of women was found to be significantly higher compared to men. The mean basic nutrition score of the participants who skipped meals was higher compared to those who did not. The mean basic nutrition score of the married participants was higher than that of single participants. The mean food preference score of the single participants was higher compared to those who were not. The difference found in nutritional knowledge levels based on marital status was significant (p=0.000). The mean basic nutrition score was 2.36 ± 0.41 for the participants who were actively working, and 2.23 ± 0.44 for the participants who were not actively working. The mean food preference score of the participants who were not actively working was higher compared to those who were. The difference between them was significant (p=0.000). It was found that the folk dancers who participated in the study were not informed well about nutritional knowledge and habits.