Kamu çalışanlarının rekreasyon aktivitelerine katılımı, serbest zaman doyumu ve algılanan stres arasındaki ilişkinin tespitine yönelik bir araştırma
A research for detecting the relationship between the participation of public employees in recreational activities, leisure time satiety and perceived stress
- Tez No: 746479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Turizm, Public Administration, Sociology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmada kamu çalışanlarının rekreasyon aktivitelerine katılımı, serbest zaman doyumu ve algılanan stres arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Alberta Recreation Survey”çalışmasından yararlanılarak oluşturulan Rekreasyon Aktiviteleri Katılım sıklığı formu, serbest zamandan elde edilen doyumu ölçmek için geliştirilen serbest zaman doyum ölçeği ve kamu çalışanlarının algıladıkları stres düzeyini ölçmek için algılanan stres ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde görev yapmakta olan 18.133 kamu personelleri oluşturmaktadır. Bu evrene göre örneklem büyüklüğü en az 376 olmalıdır. Ve bu çalışmada bu sayı aşılarak kamu çalışanlarıyla toplamda 400 adet anket yapılmış olup 380 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucunda, kamu personellerinin diğer aktiviteler kategorisinde yer alan video oyunları, internette vakit geçirmek, televizyon izlemek, masa, kart oyunları oynamak, seyirci olarak spor etkinliklerine katılmak gibi aktivitelere daha çok katılım gösterdikleri, grup aktivitelerini ise daha az tercih ettikleri tespit edilmiştir. Rekreasyon aktivitelerine katılım sıklığıyla serbest zaman doyumu arasındaki ilişkiye bakıldığında ise fiziksel aktivitelere katılım, kültürel aktivitelere katılım ve hobilere katılım arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Rekreasyon aktivitelerine katılım ile algılanan stres arasındaki etkinin kültürel aktivitelerin strese pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi; hobilerin pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi ve diğer aktivitelerin negatif yönde ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between the participation of public employees in recreational activities, leisure time satiety anda perceived stress. In the collection of research data, the Recreation Activities Participation Frequency form, which was created by using the 'Alberta Recreation Survey' study, the leisure satiety scale developed to measure the satiety obtained from leisure time and the percevied stress scale to measure the perceived stress level of public employees are used. The research population is consisted of 18,133 public personnel working in Ankara. The number of samples calculated over the number of universes is 376. 400 questionnaires are conducted with public personnel and 380 questionnaires are evaluated. As a result of the research, it's been detected that public personnel prefer to participate more in activities such as playing video games, spending time on the internet, watching television, playing board games, card games, participating in sports activities as spectators, while they prefer group activities less. When the relationship between the frequency of participation in recreational activities and leisure time satisfaction is examined, it has been determined that there is a positive relationship between participation in physical activities, participation in cultural activities and participation in hobbies. The relationship between participation in recreational activities and perceived stress has a positive and significant effect of cultural activities on stress; hobbies has a positive and significant effect and other activities has a negative and significant effect.