Representation of national identity in post colonial plays Indian Ink by Tom Stoppard and Welcome Home Jacko by Mustapha Matura
Sömürge sonrası oyunlar olarak Tom Stoppard'ın Indıan Ink ve Mustapha Matura'nın Welcome Home Jacko oyunlarında ulusal kı̇mlı̇ğı̇n yansıtılması
  1. Tez No: 796834
  2. Yazar: NURGÜL KEŞKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tom Stoppard'ın Indian Ink ve Mustapha Matura'nın Welcome Home Jocko adlı iki oyunu üzerinden sömürge ve sömürge sonrası dönemlerde ulusal kimliği taklit ve melezleştirmeye dayalı olarak analiz etmektir. Bu iki oyun aracılığıyla, bu çalışma sömürgeciliğin ve sömürgecilik sonrasının hem sömürgeleştirilen hem de sömürgeleştiren ülkelerin 'kimlik' kavramını nasıl değiştirdiğini ve şekillendirdiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda sömürgecilik sonrası yazarların ulusun kendi kültürü, dili, dini ve değerleriyle ilgili kimlik krizi kavramı altında melezleşme, taklitçilik ve aidiyet duygusuna bakış açılarını ortaya koymaya çalışacaktır. Çalışma üç bölümden oluşacaktır. İlk bölümde sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası hakkında tarihsel bilgi verilecektir. Bu bölümde ayrıca sömürgecilik sonrası edebiyat çalışmalarının ortaya çıkışını ve sömürgecilik sonrası yazarların 20. yüzyılın başlarından bu yana karşılaştıkları kimlik sorunlarını içerecektir. İkinci bölümde Tom Stoppard'ın Indian Ink adlı oyunu melezlik ve taklit kavramlarıyla ilişkili olarak sömürge ve sömürge sonrası kimlik ışığında incelenecektir. Son bölümde Mustapha Matura'nın Welcome Home Jocko adlı oyunu sömürgecilik sonrası kimlik ve kimliğin Afrika'daki Rastafaryan Hareketi ile nasıl bağlantılı olduğu açısından tartışılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Aidiyet Hissi, Indian Ink, Kimlik, Mustapha Matura, Melezlik, Rastafarian Hareketi Sömürgecilik, Sömürgecilik Sonrası, Taklitçilik, Tom Stoppard, Welcome Home Jacko
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze national identity in the colonial and postcolonial periods through the two plays, namely Indian Ink (1995) by Tom Stoppard and Welcome Home Jacko (1978) by Mustapha Matura with reference mimicry and hybridisation. This study analyzes these two plays to show how colonialism and post colonialism have altered and influenced the idea of“identity”for both colonizer and colonized countries. This study also tries to reveal perspectives of postcolonial writers to hybridisation, mimicry and sense of belonging under the notion of identity crisis concerning with nation's own culture, language, religion and values. The study consists of three chapters. In the first chapter, historical information of colonialism and post colonialism is given. This part of the thesis also includes emergence of postcolonial literary studies and the identity problems which postcolonial scholars have faced since the early 20th century. The second chapter examines Tom Stoppard's play Indian Ink in connection to the ideas of hybridity and mimicry as they relate to colonial and postcolonial identity. The play Welcome Home Jacko by Mustapha Matura is discussed in the last chapter in terms of postcolonial identity along with how identity is related to the Rastafarian Movement in Africa. KEY WORDS: Colonialism, Hybridity, Identity, Indian Ink, Postcolonialism, Mimicry, Mustapha Matura, Rastafarian Movement, Sense of Belonging, Tom Stoppard ,Welcome Home Jocko