Kalp yetersizliği hastalarının öz bakım davranışlarının yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of self care behaviors on quality of life in patients with HEART failure
  1. Tez No: 746543
  2. Yazar: AYŞENUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda kalp yetersizliği tanısı alan hasta sayısındaki artış; tedavi seçeneklerinin çoğalması, etkin hastalık yönetiminin sağlanması ve sağkalım oranının artması ile ilişkilendirilmektedir. Kalp yetersizliği hastalarında öz bakım davranışlarının etkilendiği ve yaşam kalitesinin değiştiği görülmektedir. Bu çalışma, kalp yetersizliği hastalarının öz bakım (EHFScBS) davranışlarının yeterliliği ve yaşam kalitesi (MLHFQ) düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi,Haziran 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında özel bir vakıf üniversitesi hastanesi kardiyoloji bölümüne başvuran ve araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 120 hastadanoluşmuştur. Çalışmada MLHFQ ölçek toplam değeri ortalaması 45,84±20,09, EHFScBS toplam değeri ortalaması ise 32,76±6,85 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of patients diagnosed with heart failure in recent years; Proliferation of treatment options is associated with effective disease management and increased survival rate. It is seen that self-care behaviors are affected and quality of life changes in patients with heart failure. This study was carried out in a descriptive and cross-sectional design to determine the relationship between the adequacy of self-care (EHFScBS) behaviors and quality of life (MLHFQ) levels of heart failure patients. The sample of the study consisted of 120 patients who applied to the cardiology department of a private foundation university hospital between June 2021 and January 2022 and met the inclusion criteria. In the study, the mean of the MLHFQ scale total value was 45.84±20.09, and the mean of the EHFScBS total value was 32.76±6.85 .