Deindustrialization revisited
Yeniden sanayisizleşme
  1. Tez No: 746551
  2. Yazar: SERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AĞAN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, literatürde sanayisizleşme sebepleri olarak öne sürülen açıklamalar sabit etkiler tahmin yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Literatürdeki önceki çalışmalardan farklı olarak, gelişmiş ülkelere ek olarak gelişmekte olan ülkeleri de içeren çok daha büyük bir örneklem kullanılmıştır. Bulgularımız önceki ampirik çalışmalarla kısmen uyuşmaktadır. Ulaştığımız ampirik sonuçlar göstermektedir ki imalat sanayii ve hizmet sektörü arasındaki imalat sanayii lehine olan üretkenlik farklılığı, imalat sanayiinin istihdam payındaki azalıştan sorumlu olan en etkili ve dirençli sebeptir. Diğer değişkenlerin etkileri farklı tahminler arasında istikrarlı bir örüntü sergilememektedir. Bu göreli üretkenlik değişkeni analize dahil edilmediğinde, göreli üretkenliğin rolü kişi başı gelir değişkenleri tarafından imalat sanayii istihdam payı üzerinde konkav bir etki sergileyecek şekilde kapsanmaktadır. Diğer yandan, Güney ülkelerinden imalat sanayii ithalatının sanayisizleşme üzerindeki etkisine dair bir bulguya ulaşılamamıştır. Bu uyuşmazlık muhtemelen önceki birçok çalışmada mevcut olan kusurlardan kaynaklanmaktadır. Birincisi, önceki çalışmalarda kullanılan örneklemler genel olarak sadece gelişmiş ülkeleri içermektedir. İkincisi, küçük örneklemler kullanmanın bir sonucu olarak, birçok çalışmada gözlem sayıları oldukça düşüktür. Üçüncüsü, zaman sabit etkiler çoğunlukla kontrol edilmemiştir. Açıkçası, zaman sabit etkileri analize dahil etmediğimizde biz de önceki çalışmalarla benzer sonuçlara ulaştık. Zaman sabit etkileri analize dahil etmenin önemli etkisi muhtemelen uygun şekilde ölçülemeyen artan dış kaynak kullanımından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, sanayisizleşme olgusunun varolan açıklamaları teorik düzlemde akla yatkın gelse de bu açıklamalar için ampirik çalışmalarda sıklıkla kullanılan değişkenler uygun şekilde belirlenmiş gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the frequently discussed explanations proposed as the reasons for deindustrialization in the literature are examined through the fixed effect estimation method. We use a much larger sample which also includes developing countries in addition to developed countries. Our findings are partially in line with the previous empirical analyses. Our empirical results show that productivity difference on behalf of manufacturing industry over service sector is the most effective and robust reason that is responsible from the decrease in employment share of manufacturing industry. The effects of other variables do not exhibit a stable pattern among different estimations. If the relative productivity variable is excluded from the analysis, income per capita variables capture its role suggesting a concave effect on manufacturing employment share. On the other hand, there is no evidence for the effect of manufacturing imports from the Southern countries on deindustrialization. This discrepancy probably results from the drawbacks in many previous studies. First, the samples used in the previous studies include only developed OECD countries. Second, as a result of small samples, observation numbers are quite low in many empirical studies. Third, time fixed effects are mostly not controlled. Indeed, we get much similar results with the previous studies when we exlude time fixed effects from our analysis. The significant effect of incorporating time fixed effects into the analysis probably stems from increasing outsourcing practices that cannot be measured properly. In conclusion, although the existing explanations for the phenomenon of deindustrialization sound reasonable on theoretical ground, frequently used variables for those explanations in empirical studies seem to be not well-grounded.