Çocuklarda yabancı dil öğretiminde mevcut mobil uygulama kullanımının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin İngilizce ders başarılarına etkileri
The effects of current mobile applications used in foreign language teaching on 4th grade students' success in English
- Tez No: 746559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Açık ve Uzaktan Öğrenme (AUÖ) hem uygulamada hem de araştırmada yükseköğretim odaklı olagelmiştir. Covid-19 pandemisi ile AUÖ'nin yetişkin eğitiminde olduğu kadar çocukların eğitiminde de vazgeçilmez bir alan olduğu görülmüştür. Bu süreçte çocuklara yönelik AUÖ çalışmalarının, mevcut bilgi ve deneyim birikiminin yetersiz olduğu daha iyi anlaşılmıştır. Bu çalışmada yabancı dil öğrenimini destekleyen mevcut mobil uygulamaların İngilizce ders başarısına etkisi incelenmiştir. Açıklayıcı sıralı karma yöntemle desenlenen araştırmada nicel aşamada veri toplama aracı olarak Çocukların Yabancı Dil İçin Eğitsel Mobil Uygulama Kullanımı (ÇYEMUK) ölçeği kullanılmıştır. Ölçek araştırma kapsamında geliştirilmiş ve psikometrik özellikleri incelenmiştir. Geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılabilmesi için ÇYEMUK 309 öğrenciye uygulanmıştır. ÇYEMUK'un geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin, mobil uygulamalarla ilgili çalışma yapacak olan ve çocuklar için mobil uygulama geliştirmek isteyen araştırmacılara fayda sağlayacağı belirtilebilir. Yabancı dil öğrenimini destekleyen mobil uygulamaların İngilizce ders başarısı üzerindeki etkisinin belirlenmesi için ÇYEMUK Eskişehir ilinin merkez, merkeze yakın ve köy okullarında öğrenim gören 208 öğrenciye uygulanmıştır. Betimsel analizlerin yanında okulların bulunduğu bölgeye göre farklılık olup olmadığı tek yönlü ANOVA ile değerlendirilmiştir. Yabancı dil öğrenimini destekleyen mobil uygulama kullanımı ve İngilizce ders notları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı korelasyon testi ile test edilmiştir. 4. sınıf öğrencilerinin İngilizce sene sonu not ortalamaları ve ÇYEMUK puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı, orta düzeyde, pozitif yönde bir korelasyon olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında 4. sınıf öğrencileri, onların velileri ve öğretmenleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel aşama sonucunda yabancı dil için geliştirilen eğitsel mobil uygulamaların İngilizce ders başarısına etkisinin boyutları rapor edilmiştir. Araştırma sınırlılıkları kapsamında mobil uygulamaların sınıf içindeki başarıyı olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Bir AUÖ teknolojisi olarak mobil uygulamalar ile ilgili çocukların katılımcı grubu olarak belirlendiği bu çalışmanın AUÖ'nin her kademede uygulanabilirliğine önemli katkıları olacağı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Open and Distance Learning (ODL) has focused on higher education both in practice and in research. With the Covid-19 pandemic, it has been observed that ODL is an indispensable area in the education of children as well as in adult education. In this process, it has been better understood that the existing knowledge and experience of ODL studies on children are insufficient. In this study, the effect of mobile applications that support foreign language learning, which is an ODL technology, on English lesson success was examined. In the study, which followed the explanatory sequential mixed method design, the Educational Mobile Application Usage for Foreign Language of Children (CYEMUK) scale as a quantitative data collection instrument was used. The psychometric properties of the scale were also investigated in this study. To conduct validity and reliability studies of the scale, data were collected from 309 students. It was found that the CYEMUK is a valid and reliable scale. It can be stated that the scale will contribute to researchers who will work on mobile applications and want to develop mobile applications for children. In order to determine the effects of mobile applications supporting foreign language learning on students' success in English classes, the scale was applied to 208 students studying in the centre, close to the centre, and in village schools. In addition to descriptive analyses, a one-way ANOVA was used to examine whether there was a difference by the region in which the schools were located. Whether there is a significant relationship between English lesson grades and the use of mobile applications that support foreign language learning was tested with the correlation test. It was concluded that there is a statistically significant and positive correlation with medium-level between the 4th-grade students' English end-of-year grade point averages and their answers to the CYEMUK scale. In the qualitative phase of the research, interviews were conducted with 4th-grade students, their parents, and teachers. As a result of the qualitative phase, the dimensions of the effects of mobile applications on the success of the English lesson were reported. Within the scope of the research limitations, it was concluded that mobile applications affect the success in the classroom positively. It can be stated that this study, in which children were identified as a participant group, will make important contributions to the applicability of ODL at all grades.