COVID-19 pandemisinin makro ekonomik göstergeler açısından dünya ve Türkiye ekonomisine etkisi
The impact of the COVID-19 pandemic on the world and Turkish economy in terms of macro economic indicators
  1. Tez No: 746560
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada insan odaklı başlayan ve ilk başta sağlığı tehdit eden ve devamında kriz boyutunda tüm dünya ekonomilerini etkileyen COVID-19 pandemisinin küresel ve Türkiye ölçeğinde ekonomik etkileri incelenmiştir. Ekonomi ile COVID-19'un arasındaki kuvvetli ilişki 2008 krizinden bu yana tüm dünyaya en kötü etkileri yaşatarak, dünya ekonomilerini küresel ölçekte şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir krize sürüklemiştir. COVID-19 pandemisini diğer salgın hastalıklar ve pandemilerden ayıran en önemli özelliği ise sağlığı tehdit etmekle kalmayıp kısa sürede dünyanın yaşadığı en büyük ekonomik krize neden olmasıdır. Çalışmada bu olumsuz ekonomik sonuçların COVID-19 salgını ile başlamış olması, kısa sürede domino etkisi yaratarak küresel bir sorun haline gelmesi, salgın hastalıklarla ekonomi arasındaki karşılıklı etkiden dolayı sebep sonuç ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışma üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde genel olarak epidemi, pandemi, salgın hastalıklar hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde pandemi ile ekonomi arasındaki anlamlı ilişki incelenmiştir. Üçüncü bölümde Çin, ABD, AB, küresel ölçekte ve son olarak Türkiye verilerine dayanarak COVID-19 salgınının makro ekonomik göstergelere (uluslararası ticaret, büyüme, işsizlik, enflasyon) olan etkisi 2018-2021 yılları için pandemi öncesi ve sonrası olarak incelenmiştir. Çalışma elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve benzer krizlerden daha az hasarla çıkabilmek için önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the global and Turkey-wide economic effects of the COVID-19 pandemic, which started with a human focus and threatened health at first, and then affected all world economies in crisis size, were examined. The strong relationship between the economy and COVID-19 has caused the worst effects to the whole world since the 2008 crisis, dragging the world economies into an unprecedented crisis on a global scale. The most important feature that distinguishes the COVID-19 pandemic from other epidemics and pandemics is that it not only threatens health, but also causes the biggest economic crisis in the world in a short time. In the study, the cause-and-effect relationships were examined because these negative economic results started with the COVID-19 epidemic, became a global problem by creating a domino effect in a minimal time, and the mutual effect between epidemics and the economy. This study is discussed in three parts. The first chapter provides general information regarding epidemics and pandemics. The second chapter examines the significant relationship between the pandemic and the economy. The third chapter examines the COVID-19 epidemic impact on macroeconomic indicators (international trade, growth, unemployment, inflation) before and after the pandemic for the years 2018-2021, based on data from China, USA, EU, global scale and Turkey. The study concludes with the evaluation of the data obtained and suggestions offered for getting out of similar crises with less economic damage.