Yabancı ülke uygulamalarında hane desteği ve Türkiye için bir model önerisi
Household support in foreign country practises and a model proposal for Turkey
  1. Tez No: 746565
  2. Yazar: CANSU ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bireyler sosyal risklerle karşılaştıklarında, modern sosyal güvenlik sistemlerinde sosyal yardım ve hizmetler, sosyal sigortalar ve devletçe bakılma yöntemleri devreye girmektedir. Türkiye'de sosyal güvenliğin sağlanmasında primli rejim esas olup primsiz rejimler tamamlayıcı bir nitelik taşır. Sosyal güvenliğin kapsamını artırılması amacıyla söz konusu primli rejimlerin kapsamına giremeyen bireyler için asgari düzeyde de olsa bir standart sağlanarak hayatlarını idame ettirebilmeleri ve uzun vadede gelir eşitsizliğini azaltmak ve ortadan kaldırmak yoluyla temel hak ve özgürlüklere eşit ulaşım hakkı sağlamak amacıyla Türkiye için bir sosyal güvenlik uygulaması gerekliliği mevcuttur. Bu çalışmada, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile yabancı ülkelerdeki çeşitli uygulama örneklerinin ışığında bütün demografik, sosyolojik, ekonomik gerekçeler dikkate alınarak Türkiye için asgari gelir desteği ve çocuk desteğinden oluşan ve“hane desteği”adı verilen bir uygulama önerisi getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In modern social security systems, when individuals face risks, social assistance and services, social insurance and government care methods come into play. The regime with which premiums are paid is essential in the provision of social security in Turkey, and the regimes without premiums are complementary. There is a need for new legal regulations in Turkey in order to ensure a minimum standard of living for individuals who are not covered by premium-paid regimes, and to reduce income inequality and to ensure access to fundamental rights and freedoms. Thus, the right of access to fundamental rights and freedoms is aimed by ensuring a minimum standard of living and reducing income inequality. In this study, all demographic, sociological and economic reasons have been taken into account in the light of international institutions and organizations and various application examples in foreign countries. An application called“household support”is recommended for Turkey, which consists of minimum income support and child support.