The relationship between trauma experiences and compassion fatigue in mental health professionals: Moderating roles of emotion regulation difficulties and differentiation of self
Ruh sağlığı uzmanlarının travma deneyimleri ve şefkat yorgunluğu arasındakı ilişki: Duygu düzenleme güçlüğü ve benliğin ayrımlaşmasının moderatör rolleri
- Tez No: 746567
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, ruh sağlığı uzmanlarının travma deneyimleri ve şefkat yorgunluğu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve benliğin ayrımlaşmasının düzenleyici rollerini araştırmıştır. Şefkat yorgunluğu ile ilişkili olmaları nedeniyle bu değişkenler tükenmişlik ve merhamet tatmini açısından da incelenmiştir. Örneklem, psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler ve psikiyatri hemşireleri dahil 143 ruh sağlığı uzmanından oluşmaktadır. Veri toplamak için Katılımcı Demografik Formu, Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği - IV, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Kısa Formu ve Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu uygulanmıştır. Moderasyon analizi, benliğin ayrımlaşmasının, çocukluk çağı travma öyküsü ile şefkat yorgunluğu arasındaki ilişkiyi anlamlı ölçüde düzenlediğini ortaya koymuştur. Duygu düzenleme güçlüklerinin temel düzenleyici etkisi gözlemlenmemesine rağmen bu etki benliğin ayrımlaşması ile birlikte anlamlıdır. Öte yandan, travmaya maruz kalma düzeyi ile şefkat yorgunluğu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri, benliğin ayrımlaşması ve iki değişkenin birlikte düzenleyici etkisi anlamlı düzeydedir. Bulgular, ruh sağlığı profesyonellerinin danışanlarıyla empatik etkileşimde duygusal sıkıntı yaşadıklarında, duygu düzenleme ve benliğin ayrımlaşmasıını travmatik anlatıların olumsuz etkilerini önleyebileceğini göstermiştir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür açısından tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the moderating roles of difficulties in emotion regulation and differentiation of self in the relationship between trauma experiences and compassion fatigue in mental health professionals. As being related constructs, those variables were also investigated in terms of burnout and compassion satisfaction. The sample consists of 143 mental health professionals, including psychologists, psychological counselors, psychiatrists, and psychiatric nurses. The Demographic Form, Professional Quality of Life Scale - IV, Childhood Trauma Questionnaire, Difficulties in Emotion Regulation Brief Form, and Differentiation of Self Inventory Revised Form were administered to collect data. Moderation analysis revealed that differentiation of self moderated the relationship between childhood trauma history and compassion fatigue. Even though the main moderation effect of emotion regulation difficulties was not observed, the effect was significant together with differentiation of self. On the other hand, difficulties in emotion regulation, differentiation of self, and the moderation effect of two variables together were significant in the relationship between the level of trauma exposure and compassion fatigue. The findings indicated that when mental health professionals experience emotional distress in empathic interaction with their clients' emotion regulation and self-differentiation could prevent the adverse impacts of the traumatic narratives. The findings of the study were discussed in terms of relevant literature. Limitations of the study and suggestions were presented for future research.