An investigation into EFL teachers' TPACK self-efficacy beliefs, Web 2.0 competence and perceptions towards Web 2.0 tools
İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi özyeterlilik inançları ile Web 2.0 araçları yeterlilikleri ve algıları üzerine çalışma
- Tez No: 746617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dijital teknolojilerin ve sosyal ağların son yıllardaki hızlı gelişimi, eğitime yeni bir boyut kazandırmış ve öğretmenlere öğretim süreçlerini iyileştirme fırsatları vermiştir. Yenilikçi web tabanlı teknolojilerin ve Web 2.0 araçları olarak da adlandırılan sosyal ağ araçlarının yaygınlaşması dil eğitimi alanında önemli bir değişimi tetiklemiştir. Dolayısıyla bu teknolojileri benimsemek yabancı dil öğretmenleri için bir gereklilik haline gelmiştir. Öğretmenlerin modern öğretim teknolojilerini benimsemenin en önemli bileşenleri olduğu düşüncesinden hareketle, bu çalışma hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) öz-yeterlik düzeylerini ve Web 2.0'a yönelik algılarını ortaya koymayı ve onların TPAB öz-yeterlik düzeyleri ile demografik özellikleri ve Web 2.0 teknolojilerine yönelik algıları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla karma yöntemler araştırması modeli kullanılmış ve yürütülen çalışmada nicel ve nitel veriler iki aşamada toplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında çevrimiçi bir anket kullanılmıştır. Üç bölümden oluşan anket, Isparta'daki çeşitli okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerine (n=227) çevrimiçi olarak dağıtılmıştır. İlk aşamanın ardından, ankete katılan yedi gönüllü İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler SPSS programı ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların yüksek düzeyde alan bilgisi, pedagojik alan bilgisi ve pedagojik bilgiye sahip olduğunu, ancak teknolojik bileşen eklendiğinde nispeten düşük düzeyde yeterlilik bildirdiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin TPAB öz-yeterlik düzeyleri ile cinsiyet, eğitim düzeyi, okul türü, dijital okuryazarlık ve Web 2.0 teknolojilerinde hizmet içi eğitim alma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterirken, TPAB öz-yeterlik düzeylerinin öğretmenlerin yaş ve deneyimlerine göre farklılık göstermediği görülmüştür. Buna ek olarak, bulgular İngilizce öğretmenlerinin TPAB öz yeterlilikleri ile Web 2.0 araçlarına yönelik öz algıları arasında pozitif ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelere göre, İngilizce öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik olumlu algılara sahip olmalarına rağmen, esas olarak teknolojik ve teknolojik pedagojik bilgi eksikliğinden dolayı bu araçları öğretimlerinde kullanmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technologies and social networks in the past decades has brought a fresh perspective to education and generated innovative opportunities for teachers to move their teaching beyond the conventional practices. The prevalence of innovative web-based technologies and social network platforms has also triggered a prominent shift within the field of language education. Hence, foreign language teachers are required to embrace these opportunities. Considering the notion that teachers are the most important components of adopting modern instructional technologies, this study investigates in-service EFL teachers' TPACK self-efficacy levels and their perceptions towards Web 2.0, and explores the relationship between their TPACK self-efficacy levels with respect to their demographic features and perceptions towards Web 2.0 technologies. The study employed a mixed method design, and the quantitative and qualitative data were collected in two phases. The collection of the quantitative data was carried out through an online survey, consisting of three parts, with 227 EFL teachers from various schools in Isparta. Following the first phase, seven voluntary teachers who partook in the first phase were interviewed. The quantitative data was analyzed via Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) and content analysis was utilized for the analysis of qualitative data. The findings suggested that participants had high level of content knowledge, pedagogical content knowledge and pedagogical knowledge, but they reported relatively low level of self-esteem when knowledge of technology was included. Furthermore, the results indicated statistically significant differences between the participants' TPACK self-efficacy levels and their gender, educational level, school type, perceived digital literacy levels and previous INSET experience on Web 2.0 technologies while their TPACK self-efficacy levels did not differ according to age and teaching experience. Furthermore, a positive and high level of correlation between TPACK self-efficacy of EFL teachers and their self-perceptions towards Web 2.0 tools was reported. Semi-structured interviews demonstrated that despite participants' favorable perceptions towards the use of Web 2.0 tools, these tools are not amply utilized by the participants in teaching mainly due to their inadequate technological and technological pedagogical knowledge.