Şiî gelenekte yeni arayışlar- Muhammed Müctehid Şebüsterî örneği
New searches in the Shiite tradition- Mohammad Mojtahed Shabestari
- Tez No: 746645
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı İran İslâm Devrimine tarihsel süreçte hangi olay ve olguların sebebiyet verdiğini açıklamak öncesi ve sonrası dönemde din-siyaset tartışmaları merkezinde İranlı entelektüel âlim düşünce hareketinin takipçisi ve savunucusu olan Muhammed Müctehid Şebüsterî'nin düşüncelerinin hangi evrelerden geçtiğini, geliştiğini ve evrildiğini incelemektir. Devrim sonrasında yönetime tamamen karşıt bir durum sergileyen devrim savunucularından olan Şebüsterî'nin yaklaşımları, düşüncelerinin temelini oluşturan anlayış biçimleri, din-siyaset kapsamında ortaya koyduğu düşünceleri, mezhepsel oluşumlara bakışı, güncel konulara bakışı ve Kur'an'a ve Peygambere bakışı ve Şiî düşüncesine yönelik eleştirileri detaylı bir şekilde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain which events and phenomena caused the Iranian Islamic Revolution in the historical process, and to examine the stages, developments, and evolution of the thoughts of Mohammad Mojtahid Shabastari, who is the follower and advocate of the Iranian intellectual scholar movement in the center of religion-politics debates in the period before and after. Shabastari, who was one of the defenders of the revolution, who has a completely opposite situation to the administration after the revolution, his understanding that forms the basis of his thoughts, his thoughts within the scope of religion-politics, his view on sectarian formations, current issues, the Qur'an and the Prophet and criticism towards Shiite thought are analyzed in detail.