Kadın elbise tasarımında model ve kumaş ilişkisi
Model and fabric relationship in women's dress design
- Tez No: 746682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Tasarımcı tasarımını oluştururken cinsiyet, kültürel, çevresel, toplumsal, demografik özellikler, malzeme, işlev, hedef kitle gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Giysi tasarımında en önemli unsurlardan birisi kuşkusuz kişinin bedeni ile modelin en iyi şekilde bağdaşması ve giyen kişiyi memnun etmesidir. Model kadar giysinin en önemli malzemesi olan kumaş seçimi de tasarımın başarılı olmasında oldukça etkilidir. Bu bağlamda kumaş ile model birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Doğru kumaş, doğru form ve uygun bedenle buluşunca tasarım başarıya ulaşmaktadır. Yapılan bu çalışmada kumaş ile form arasındaki ilişki kadın elbiseleri ile sınırlandırılarak ele alınmıştır. Bu bağlamda tarihsel süreçte elbise formlarının kumaş ile ilişkisi görsellerle desteklenerek irdelenmiş, dünyaca ünlü moda tasarımcılarının elbise tasarımlarına getirdikleri yenilikler koleksiyonlar üzerinden değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan bu araştırmalar doğrultusunda, cansız manken üzerinde drapaj tekniği ile deneysel elbise modelleri oluşturulmuştur. Tasarlanan iki elbise modelinde aynı kumaş kullanılırken, diğer iki tasarımda aynı kumaştan iki farklı model elde edilmiş ve model-kumaş ilişkileri gözlemlenerek sonuçları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While creating the design, the designer should consider many factors such as gender, cultural, environmental, social, demographic characteristics, material, function, target audience. Undoubtedly, one of the most important elements in clothing design is that the model best fits the person's body and pleases the person who wears it. The choice of fabric, which is the most important material of the garment as much as the model, is also very effective in the success of the design. In this context, fabric and model are directly related to each other. The design succeeds when the right fabric meets the right form and suitable size. In this study, the relationship between fabric and form is discussed by limiting it to women's dresses. In this context, the relationship between dress forms and fabric in the historical process has been examined by supporting visuals, and innovations brought by world-famous fashion designers to dress designs have been evaluated through collections. In line with these researches, experimental dress models were created with the draping technique on a mannequin. While the same fabric was used in the two designed dress models, two different models were obtained from the same fabric in the other two designs and the model-fabric relations were observed and the results were conveyed.