Evaluation of the Syrian refugees absorption policies: A case study of Turkey, Lebanon, and Jordan
Suriyeli mültecileri kabulü politikalarının değerlendirilmesi: Türkiye, Lübnan ve Ürdün örneği
  1. Tez No: 746683
  2. Yazar: MOHANAD HAMEED HAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BANU KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Suriyeli mülteciler, çatışmanın çözülememesi nedeniyle uzun vadeli yerinden edilme riskiyle karşı karşıya kalıyor ve bu da hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olacak uzun vadeli, sürdürülebilir programların geliştirilmesini gerektiriyor. Suriye göçünden etkilenen ülkeler arasında Ürdün, Lübnan ve Türkiye yer alıyor. Bu tezin amacı, Suriye çatışmasını ve bunun ekonomik ve sosyal yansımalarını incelemektir. Diğer şeylerin yanı sıra ev sahibi ülkeler ve politikaları üzerindeki etkileri ve ev sahibi ülkeler tarafından Suriyeli mültecilere verilen eğitim, sağlık hizmetleri ve ekonomik yardım gibi en belirgin hizmetlere odaklanmaktadır. Ayrıca mülteci krizini azaltmak için ev sahibi ülkeler ile uluslararası toplum arasında yapılmış birçok anlaşma türünü de incelemektedir. Bu çalışmanın verileri bilimsel makaleler, kitaplar ve web siteleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre Ürdün ve Lübnan gibi bazı ülkeler tarafından benimsenen politikalar kısa ömürlü ve mültecilere yardım konusunda etkisiz. Buna karşılık, Türkiye gibi diğerleri tarafından benimsenen politikaların, çok sayıda Suriyeliyi barındırarak ve temel hizmetleri sağlayarak mültecilere yardım etmede başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Ürdün ve Lübnan'ın mali yardım için Avrupa Birliği'ne baskı yapma politikası var. Buna karşılık Türkiye, Avrupa Birliği'nden mali yardım almak için Avrupa Birliği ile Türkiye arasında kayıtlı mülteci mübadelesine dayanan 2016 Anlaşması'na güvendi.
Özet (Çeviri)
Syrian refugees' risk long-term displacement due to the conflict's inability to be resolved, which necessitates the development of long-term, sustainable programs to assist them in maintaining their lives. Among the countries that have been affected by the Syrian migration are Jordan, Lebanon, and Turkey. The purpose of this dissertation is to investigate the Syrian conflict and its economic and social repercussions. It focuses on the implications for host countries and their policies and the most prominent services given by host countries to Syrian refugees, such as education, healthcare services, and economic assistance, among other things. It also examines the many types of agreements that have taken place between host countries and the international community to reduce the refugee crisis. The data for this study was gathered through scholarly articles, books, and websites. According to the research findings, policies adopted by some countries, such as Jordan and Lebanon, are short-lived and ineffective in assisting refugees. In contrast, policies adopted by others, such as Turkey, have proven successful in assisting refugees by accommodating a large number of Syrians and providing essential services. According to the findings, Jordan and Lebanon have a policy of pressuring the European Union for financial assistance. In contrast, Turkey relied on the 2016 Agreement, which was based on the exchange of refugees registered between the European Union and Turkey, to obtain financial assistance from the European Union.