Alt ekstremitede uygulanan unilateral egzersizlerin kor parametreleri ve denge üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of lower extremity unilateral exercises on core parameters and balance
- Tez No: 746689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı kor bölgesinin biyomekanik özelliklerini oluşturan kor stabilitesi ve dayanıklılığı, kor lateral fleksiyonu ve kor kuvveti parametrelerinin ve denge parametrelerinden biri olan statik denge özelliğinin alt ekstremite de uygulanacak unilateral egzersizlere vereceği cevapların etkilerini incelenmesini kapsamaktadır. Bu çalışmanın araştırma grubunu İstanbul ilinde ikamet etmekte olan 25-30 yaş arasındaki 20 erkek katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılar, yapılan ön testler sonucunda yaş, boy, kilo ve beden kitle indeksi sonuçlarına göre benzer özellikler taşıyacak şekilde araştırma grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olacak şekilde iki farklı gruba dağıtılmıştır. Katılımcılardan veri toplama yöntemi olarak yaş, antrenman geçmişi, sakatlığı olup olmadığını belirten yöneltilmiştir ve katılımcılara vücut ağırlığı, boy ölçümü, kor stabilizasyonu ve kuvveti, kor lateral fleksiyon, statik denge ve 1 tekrar maksimum squat testleri yapılmıştır. Bu testler ön test ve son test olmak üzere çalışma başlangıcında ve çalışmanın sonunda tekrar edilmiştir. Deney grubu, 8 hafta süresince haftada 3 gün olacak şekilde alt ekstremite unilateral egzersizler uygulamıştır. Kontrol grubu 8 hafta boyunca herhangi bir planlı çalışmaya katılmamıştır Çalışmanın sonucunda analiz edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların ön test-son test ölçüm skorlarının parametrik ve nonparametrik dağılım durumlarına, dağılım eğrilerine ve çarpıklık-basıklık (Skewness-Kurtosis) değerleri incelenmiştir. Çıkan sonuçlara göre istatistiksel analiz yöntemi olan, antrenman gruplarının zaman içerisindeki (ön ve son test) tesirini ortaya koymak doğrultusunda iki taraflı tekrarlı ölçüm (Two-way Repeated Anova) analiz yöntemi yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde unilateral egzersizler yapan grubun grup içi değerlerine bakıldığında vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, kor stabilite ve dayanıklılığı, kor kuvveti ve denge parametrelerinde bir anlamlı farklılığa rastlanmamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The main objective of this work is to investigate the effects and responses of the lower extremity based unilateral exercises on the core stability and durability, core lateral flextion and core strength, and the static balance, which, incidentially, are the three main building blocks of the biomechanical properties related to the core area. The research group used for this manuscript consists of 20 male participants living in Istanbul, of ages between 25 and 30. Participants are divided into two groups, namely the research and the control group, of size 10, based on their ages, weights, heights and body mass indices. The data pertaining to their ages, exercise and injury histories are collected during the initial phase and they are subjected to various measurements, including height and weight measurement, core stabilization and strength tests, core lateral flexion and static balance assessments and one-repeat maximum squat exercise tests. These parameters are obtained twice, once at the begining and once at the end of this research. The experimental group is subjected lower extremity based unilateral exercises with a frequency of 3 days per weeks over the period of 8 weeks. Meanwhile, the control group did not participate at any regular exercise programs over the course of 8 weeks. The data collected during this research are analysed with the software SPSS 25.0. The main parameters of interest are the parametric and non-parametric distributions of the participants' initial and final measurement scores, their distribution curves and the Skewness-Kurtosis values of the parameters of interest. The main analysis method utilized so as to detect the effects of the training on the groups over the time is the Two-way Repeated Anova analysis.