Lateral ayak bileği instabilitesi olan hastalarda unilateral vebilateral egzersiz eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the effectiveness of unilateral and bilateralexercise training in patients with lateral ankle instability
  1. Tez No: 672817
  2. Yazar: BURCU PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik ayak bileği instabilitesi (KAİ) tanılı hastalarda alt ekstremiteye yönelik uygulanan unilateral ve bilateral egzersizlerin denge, kas kuvveti, eklem pozisyon hissi, ağrı ve alt ekstremite fonksiyonları üzerine etkisini karşılaştırmaktı. KAİ tanılı 30 gönüllü katılımcı randomize olarak bilateral egzersiz grubu (BEG) ve unilateral egzersiz grubuna (UEG) ayrıldı. UEG etkilenmiş ekstremiteye yönelik alt ekstremite egzersizlerini uygularken, BEG aynı egzersizleri her iki ekstremiteye yönelik olacak şekilde 4 hafta süresince haftada 3 gün uyguladı. Katılımcıların statik ve dinamik dengeleri“Yıldız Biçimli Denge Testi”(YBDT),“Denge Hata Puanlama Sistemi”(DHPS) ve tek ayak üzerinde durma testi ile, alt ekstremite kas kuvvetleri“Hand Held Dinamometre”ve topuk yükseltme testi ile, eklem pozisyon hisleri aktif ve pasif eklem hareket açıklığı ölçümü ile, ağrıları“Görsel Analog Skala”ile, ayak bileği kullanımları“Ayak Ayak Bileği Kullanılabilirlik Ölçütü”ile, fonksiyonel değerlendirmeleri ise dikey, ileri ve yan sıçrama testleri ile tedavi öncesi ve sonrası olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of unilateral and bilateral lower extremity exercises on balance, muscle strength, joint position sense, pain, and lower extremity functions in patients with chronic ankle instability (CAI). Thirty volunteer participants diagnosed with CAI were randomly divided into bilateral exercise group (BEG) and unilateral exercise group (UEG). While UEG applied lower extremity exercises for the affected extremity, BEG applied the same exercises for both extremities 3 days a week for 4 weeks. Static and dynamic balances were assessed with“Star-Excursion Balance Test”(SEBT), the“Balance Error Scoring System”(BESS) and single leg stance test, lower extremity muscle strength with the“Hand Held Dynamometer”and heel rise test, joint position sensations with active and passive range of motion measurements, pains with the“Visual Analogue Scale”, ankle use with the“Foot and Ankle Ability Measuremetn”, and functional evaluations with vertical, forward and lateral jump tests, before and after the treatment.