Kronik lateral dirsek tendinopatisinde kinezyo bantlama yönteminin ağrı, kavrama kuvveti, yaşam kalitesi ve fonksiyon üzerindeki kısa dönem ve rezidüel etkinliğinin plasebo ile karşılaştırılması
Comparing the short term and residual effects of kinesio taping with placebo on pain, grip strength, quality of life and function in chronic lateral elbow tendinopathy
  1. Tez No: 496693
  2. Yazar: IŞIL SAADET YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Lateral dirsek tendinopatisi, özellikle ekstensör karpi radialis brevis kasının dejeneratif tendinozisi olup, dirseği en sık etkileyen iş/spor ilişkili kronik kas – iskelet sistemi sorunudur. Tedavide son yıllarda yaygın olarak kullanılan kinezyo bantlama tekniğinin tartışmalı olmakla birlikte erken dönemde etkinliği ortaya konulmuş ayrıca ağrı ve kas enduransı üzerinde minimal rezidüel etkisinden bahsedilmiştir. Bu çalışmada ise, kinezyo bantlama yönteminin, kronik lateral dirsek tendinopatisinde egzersiz programına ek bir uygulama olarak yapıldığında ağrı, maksimal kavrama kuvveti, yaşam kalitesi ve fonksiyon üzerinde kısa dönem etkilerinin yanı sıra 6 haftalık dönemde rezidüel etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Çalışmaya 39 – 56 yaş arası, en az 2 aylık semptom süresi bulunan 50 kronik unilateral lateral dirsek tendinopatisi hastası dahil edildi ve basit randomizasyon yöntemiyle çalışma ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. İkinci araştırmacı tarafından çalışma grubuna ilk üç hafta boyunca ön kola inhibitör kinezyo bantlama, kontrol grubuna ise plasebo bantlama yapıldı. Her iki gruba da 6 hafta boyunca ev programı olarak aşamalı artırılan germe ve güçlendirme egzersizleri verildi. Hastalar 0, 3 ve 6. haftalarda bantlama yöntemlerine kör olan birinci araştırmacı tarafından numerik derecelendirme ölçeği, egzersiz uyumu, basınç – ağrı eşiği, Cyriax dirençli kas testi değerlendirmesi, maksimal kavrama kuvveti, PRTEE – T (Hasta Bazlı Tenisçi Dirseği Anketi – Türkçe) ve SF-36 (Kısa Form-36) ile değerlendirildi. Çalışmada gruplar arasında yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi,ekstremite dominansı, dominant ekstremite etkilenimi, sağ/sol ekstremite etkilenimi ve semptom süresi açısından anlamlı fark saptanmadı. 3-6.
Özet (Çeviri)
Lateral elbow tendinopathy is a degenerative tendinosis of the extensor carpi radialis brevis muscle and is the most common work / sports related chronic musculoskeletal problem affecting elbow. Kinesio taping which is widely used in treatment in recent years, has been suggested as an effective method in the early period, although its efficacy is controversial. Besides its minimal residual effect on pain and muscle endurance has been mentioned in the long term. In this study, when kinesio taping is performed as an adjunct to home exercise program in chronic lateral elbow tendinopathy, whether its effect on pain, maximal grip strength, quality of life and function are available in short term as well as residual effects during 6 week term were investigated. Fifty patients who are diagnosed as chronic unilateral lateral elbow tendinopathy with a symptom duration of at least 2 months between the ages of 39 and 56 years were included in the study and two groups were assigned for study and control by simple randomization method. The study group received an inhibitor kinesio taping while control group had placebo taping by the second assessor for the first three weeks. In both groups, progressive stretching and strengthening exercises were given as a home program for 6 weeks. Patients were assessed with numerical rating scale, exercise compliance, pressure – pain threshold, Cyriax resistive muscle test evaluation, maximal grip strength, PRTEE – T (Patient Rated Tennis Elbow Evaluation– Turkish version) and SF-36 (Short Form-36) by the first assessor who was blinded to taping types. There were no significant differences in age, gender, height, weight, body mass index, extremity dominance, involvement of dominant extremity, right / left limb involvement and duration of symptoms among the groups.