Obez bireylerde laval anketinin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish laval questionnaire in obese individuals
  1. Tez No: 746691
  2. Yazar: FURKAN HANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM KARADİBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma ile obez bireyler için geliştirilmiş Laval Anketi'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Laval Anketi 6 bölüm, toplam 44 maddeden oluşan obez bireylerin yaşam kalitesini değerlendirmek için geliştirilmiş bir ölçektir. Bayraklı İlçe Sağlık Müdürlüğü 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi'nden ve Gaziemir Belediyesinden yönlendirilen, Beden Kitle İndeksi ≥ 30 kg/m2 olan, dahil edilme/dışlama kriterlere uygun toplam 235 birey çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalamaları 49,11 ± 13,1 yıl idi. Katılımcılara Laval Anketi yanı sıra, genel sağlık yaşam kalitesi anketi olan SF-12 ve obez bireylere özgü geliştirilmiş Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Anketin Türkçe versiyonunun adaptasyonu için öncelikle ileri ve geri çeviri yöntemi ile dil geçerliliği sağlandı. Açıklayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi ve test tekrar test analizleri SPSS 26 (Statistical Program in Social Sciences) programı, doğrulayıcı faktör analizi için ise AMOS 24 paket programı kullanıldı. Uygulanan analizlerde anlamlılık seviyesi 0,05 olarak kabul edildi. Açıklayıcı faktör analizi için Kaiser-Meyer-Olikin katsayısı 0,916 olarak hesaplandı. Ölçeğe ait toplam varyansın açıklanma yüzdesi ise %57,003 olarak hesaplandı. CMIN/df 2,283 olması ölçek modelinin istatistiksel olarak anlamlı ve (CMIN/df
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the Turkish validity and reliability of the Laval Questionnaire developed for obese individuals. The Laval Questionnaire, consisting of 6 parts and a total of 44 items, is a scale developed to evaluate the quality of life of obese individuals. A total of 235 individuals with Body Mass Index ≥ 30 kg/m2 and who met the inclusion/exclusion criteria, referred from Bayraklı District Health Directorate No. 1 Healthy Life Center and Gaziemir Municipality, were included in the study. The mean age was 49.11 ± 13.1 years. In addition to the Laval Questionnaire, the SF-12 general health quality of life questionnaire and the Obese-Specific Quality of Life Scale developed specifically for obese individuals were used. For the adaptation of the Turkish version of the questionnaire, first of all, language validity was ensured by the forward and backward translation method. SPSS 26 (Statistical Program in Social Sciences) program was used for explanatory factor analysis, reliability analysis and test-retest analysis, and AMOS 24 package program was used for confirmatory factor analysis. The level of significance in the applied analyzes was accepted as 0.05. For explanatory factor analysis, the Kaiser-Meyer-Olikin coefficient was calculated as 0.916. The percentage of explanation of the total variance of the scale was calculated as 57.003%. A CMIN/df value of 2.283 indicates that the scale model is statistically significant, and a (CMIN/df