Akut iskemik inmede trombüs histopatolojisi ile görüntüleme özellikleri ve inme etiyolojisi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between thrombus histopathology and imaging features & stroke etiology in acute ischemic stroke
- Tez No: 746693
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE ŞİRİN, DOÇ. DR. CELAL ÇINAR, UZMAN RASİM TUNÇEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Mekanik trombektomi uygulanmış hastalarda pıhtıya ait görüntüleme özelliklerinin ve pıhtının histopatolojik özelliklerinin tanımlanması inme etiyolojisi ve ideal tedavi stratejileri hakkında fikir verebilir. Bu çalışmada pıhtının histopatolojik bileşimi ile tanısal görüntüleme özellikleri ve olası inme etiyolojisi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ege Üniversitesi Hastanesi'ne Ocak 2020- Ocak 2021 yılları arasında akut iskemik inme ile başvuran ve mekanik trombektomi tedavisi sonrası trombüslerin histolojik incelemeleri yapılabilen 44 hasta dahil edildi. İskemik inmenin etiyolojik sınıflaması TOAST (Akut İnme Tedavisinde Org 10172 Çalışması) kriterlerine göre yapıldı. Trombüslerin histolojik analizi hematoksilen eozin boyası kullanılarak uzman bir nöropatolog tarafından değerlendirildi. İçerikteki komponentlerin rölatif yüzdesine göre trombüsler fibrin/trombositten zengin (F/T-zengin), eritrositten zengin (ERT-zengin) veya mikst tip olarak sınıflandırıldı. Uzman bir nöroradyolog tarafından görüntülemeler üzerinden trombüslerin dansitesi ve trombüs kontrast geçirgenliği ölçümleri yapıldı. Hiperdens arter bulgusu (HAS) varlığı araştırıldı. Trombüsün geçirgenliği doğrudan ölçülemediği için geçirgenliğin bir temsilcisi olarak trombüs atenuasyon indeksi (TAİ) kullanıldı. TAİ≥10 HU olan pıhtılar geçirgen pıhtı, TAİ
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The identification of imaging features and the histopathological features of the clot in patients who have undergone mechanical thrombectomy can give an idea about the etiology of stroke and ideal treatment strategies. In this study, it was aimed to investigate the relationship between the histopathological composition of the clot and radiologic imaging features & possible etiology of stroke. MATERIALS AND METHODS: Forty-four patients who applied to Ege University Hospital with acute ischemic stroke between January 2020 and January 2021 and whose histological examination of thrombi could be performed after mechanical thrombectomy treatment were included in the study. The etiological classification of ischemic stroke was made according to TOAST (Org 10172 Study in the Treatment of Acute Stroke) criteria. Histological analysis of thrombi was evaluated by a specialist neuropathologist using hematoxylin-eosin stain. Thrombi were classified as fibrin/platelet-rich (F/T-rich), erythrocyte-rich (ERT-rich) or mixed type, according to the relative percentage of the components. Density of thrombi and thrombus contrast permeability were measured by a specialist neuroradiologist. Presence of hyperdense artery sign (HAS) was investigated. Since the permeability of the thrombus could not be measured directly, the thrombus attenuation index (TAI) was used as an indicator of the permeability. Clots with TAI≥10 HU were defined as permeable clots and clots with TAI